FINAL RANKING: VENICE FATHER'S DAY RAPID CHESS (3-DIV.)

All about national and local chess tournament announcements, results etc. Also about various chess club's incoming tournaments, varsity chess team try-outs, chess simul by chess masters etc.

Moderators: wwwsupsup, rfpugne, chessmates200506, junbalbin, puksbatil, vonvon, larrydumadag, hulbot

FINAL RANKING: VENICE FATHER'S DAY RAPID CHESS (3-DIV.)

Postby arbitrante_deajedrez on Wed Jun 20, 2018 1:50 am

FATHER'S DAY RAPID CHESS FESTIVAL

Organizer: MIND GAMES INTERNATIONAL
in cooperation with VENICE GRAND CANAL MALL
Venue: Venice Grand Canal Mall, Bonifacio Global City (BGC), Taguig City
Tournament Director : MR. ROBIN TALAVERA
Chief Arbiter : FNA ALFREDO CHAY
Arbiters : FNA ALEXANDER DINOY, FNA FERDINAND REYES SR., CAUP3 MIEL BAUTISTA,
CAUP3 ANTONIO LAUREANO, CAUP2 HUBERT ESTRELLA

Date : June 16, 2018 (Saturday)


FATHERS DIVISION
(2000 & BELOW)


FINAL RANKING

Rank / Name / Rating / Points / Res./ BH / SB / Vict.# / Vict.B / Remarks

1 SEBASTIAN, Ronnie 1904 6½ 0 36 36.00 5 2 Champion
2 CAUNTE, Juancho 1963 6 0 30 26.50 5 2 2nd Place
3 PASCUAL, Orlando 1922 6 0 30 24.25 5 3 3rd Place
4 CONCIO, Michael 1966 6 0 26 20.00 6 2 4th Place
5 SOPUNGCO, Alwin 1999 5½ 0 28½ 19.50 5 2 5th Place
6 MADARIAGA, Norman 1968 5½ 0 23 21.00 4 2 6th Place
7 BERCADEZ, Benjie 0 5 0 33 21.50 5 2 7th Place
8 MABASA, Marco Jay 1995 5 0 29½ 17.50 5 2 8th Place
9 LINDA, Jimson 1979 5 0 27½ 16.00 5 3 9th Place
10 CALAR, Erwin 1925 5 0 25½ 14.50 5 2 10th Place

11 TUNGUIA, Eduardo 1944 5 0 25 15.00 5 3 Top 55 y.o. and above
12 DADOR, Louie 1956 5 0 22½ 16.00 4 3
13 VILLAS, Aylwin Jose 1916 5 0 20½ 14.00 4 1
14 CERNA, Levi 1866 4½ 0 27½ 16.00 3 2 Top 1900 and below
15 LAPURGA, Joey 1950 4½ 0 26 15.75 4 2
16 TOMAS, Jazer Joseph 1871 4½ 0 22½ 13.00 3 1
17 RAMOS, Michael 0 4½ 0 20 13.25 4 1
18 ARABEJO, Hernane 1977 4 0 30 14.00 4 2
19 ELPEDES, Andrew 0 4 0 28½ 13.00 4 3
20 SORIA, Marguel 1866 4 0 28 14.00 4 1
21 AVILA, Gerardo 0 4 0 27 13.25 2 1
22 VITTO, Renier 0 4 0 26½ 13.00 3 3
23 DUTERTE, Felix 1830 4 0 25½ 13.50 3 2
24 GUARINO, Gracito 1916 4 0 25 12.50 4 2
25 RACASA, Roberto 1887 4 0 24 11.50 4 3
26 LACAO, Michael 1829 4 0 22½ 12.00 3 2
27 GUTIERREZ, Jaime 0 4 0 22 10.50 4 2
28 AUSTRIA, Rommel 1830 4 0 22 10.50 3 1
29 FRANCISCO, Von Carlson 1957 4 0 21½ 10.00 4 2
30 GABASA, Dennis 1865 3½ 0 29½ 11.75 2 1
31 AVILES, Anthony 1984 3½ 0 26 13.75 3 2
32 LLAMERA, Edgardo 0 3½ 0 26 10.50 2 0
33 BALIWANG, Rolly Jon 1866 3½ 0 25 8.00 2 1
34 MISON, Orlando 1971 3½ 0 23½ 10.50 2 1
35 ALVARADO, Ricardo 1952 3½ 0 23½ 10.25 3 1
36 PEREZ, Winson 1933 3½ 0 23 8.25 3 1
37 ANASCO, Marcelo Jr. 1850 3½ 0 23 7.25 0 0
38 LINDA, Bernard 1996 3 0 27 9.50 3 2
39 PEREZ, Gilbert 1871 3 0 26½ 9.50 2 2
40 TURREDA, Randy 0 3 0 24½ 9.50 3 1
41 ESPINOSA, Jake 1919 3 0 24½ 7.00 3 1
42 MARTICIO, Balbino Jr. 1870 3 0 23½ 9.50 3 2
43 ONCITA, Rico 1713 3 0 23 6.00 3 1
44 OLIVARES, Ferdinand 1825 3 0 22½ 5.00 3 1
45 JAO, Jonathan 1715 3 0 22½ 5.00 2 1
46 GONZAGA, Steven 0 3 0 17½ 7.50 2 1
47 DELOS TRINO, Elmer 0 2½ 0 23 6.00 2 1
48 BUSTONERA, Anthony 1819 2½ 0 22 5.25 2 2
49 PATES, Rodolfo 1835 2½ 0 19½ 4.75 2 2
50 PUSO, Ericson 1847 2 0 27 3.00 1 0
51 MALALUAN, Guilberto 1782 2 0 26 5.00 2 0
52 BUTO, Bong 0 2 0 25½ 4.50 1 1
53 MURILLO, Hilario 0 2 0 19½ 3.50 2 0
54 LANADA, Rodolfo 1953 2 0 17 4.50 1 0
55 SADONGDONG, Fred 1806 1½ 0 25½ 6.75 1 0
56 LARA, Manuelito 1759 1½ 0 23 4.50 0 0
57 ONG, Jeffrey 0 1 0 20½ 0.50 0 0
58 PARRA, Raymond 1846 0 0 18½ 0.00 0 0
59 PAGLINAWAN, Virgilio 0 0 0 17½ 0.00 0 0



KIDDIES DIVISION [14 YEARS OLD & BELOW]
(2000 & BELOW)


FINAL RANKING

Rank / Name / Rating /Category / Points / Res. / BH /SB / Vict.# / Vict.B / Remarks
1 SALINAS Mark Rengine 1839 6 0 33 27.00 6 3 Champion
2 RACASA Antonella Berthe 1935 F 6 0 31½ 26.50 6 3 2nd Place
3 HERRERO Dustin Mackenzie 1913 6 0 31 25.00 6 4 3rd Place
4 VILLA Ma. Elayza 1851 F 6 0 30½ 26.00 5 4 4th Place
5 BUTO Al-Basher 1928 5½ 0 31 22.75 5 2 5th Place
6 JANAPIN Marjeri 1850 F 5 0 32½ 20.50 5 2 6th Place
7 MARTICIO Jeremy 1981 5 0 29½ 18.75 4 2 7th Place
8 IBANEZ Kishey 1732 F 5 0 28½ 20.00 5 2 8th Place
9 NGO Lorryn 1806 F 5 0 27½ 18.00 5 3 9th Place
10 SANTIAGO Owen Reign 1752 5 0 27 19.25 4 3 10th Place

11 ADENA Lemmuel Jay 1793 5 0 26½ 18.75 4 3 Top 1900 and below
12 BUTO Rohanisah 1894 F 5 0 24½ 17.00 4 2 Top Female
13 PAGLINAWAN Zeus Alexis 1764 5 0 24½ 16.00 5 3
14 TY Launce Keyon 1698 5 0 24 14.00 5 2
15 BARRIOS Bryan Anthony 1877 4½ 0 32½ 20.00 3 0
16 LALIMO Christenzien Joshua 1840 4½ 0 31 17.75 4 3
17 CALAR Audric 1815 4½ 0 29½ 16.25 4 2
18 BUTO Abdul Rahman 1830 4½ 0 28½ 15.00 4 3
19 BUTO Alysah 1777 U10 4½ 0 28 15.25 4 2
20 DE ASAS Aaron Francis 1691 U10 4½ 0 26 15.00 4 0 Top Boy U10
21 CU Ivan Travis 1681 U10 4½ 0 25½ 13.25 4 3
22 OLIVARES Earl Ferdinand Ii 1705 4½ 0 23 13.75 3 3
23 MURILLO Heather Chelsea 1813 F 4 0 32 16.00 4 1
24 BALIWANG Mark John 1811 U10 4 0 31 15.00 4 2
25 GADDI Marianne Venice 1626 F / U10 4 0 28 15.00 4 2 Top Girl U10
26 HILARIO Allan Gabriel 1857 4 0 27 13.75 3 1
27 ONCITA Princess Louise 1803 F 4 0 27 13.00 4 1
28 NGO Reiner 1672 4 0 26½ 13.50 4 2
29 MACASLANG Khalid Yaseen 1722 4 0 26½ 13.50 4 1
30 ALVARADO John Matthew 1647 U10 4 0 26½ 13.00 4 2
31 ABELEDA Sofhia Christine Nata 1712 F 4 0 26 11.00 4 1
32 ANDRES Genesis Jahk 1763 U10 4 0 25 11.00 3 1
33 ABELEDA Jan Christopher 1654 U10 4 0 24½ 11.00 4 0
34 ALABANZA Gabriel 0 4 0 24 12.00 4 0
35 ROMUALDEZ Davin Sean 1596 U10 4 0 22 9.00 4 1
36 ARANDA Sharmaine Joyce 1653 F 4 0 21½ 10.00 4 3
37 GERALDINO Lovely Ann 1669 3½ 0 27½ 11.75 3 3
38 CHOWDHURY Avyukta 1559 3½ 0 27 10.25 3 1
39 VALGOMERA Dennis Mikael 1619 3½ 0 26½ 9.25 3 2
40 HERMOSA John Carlo 1713 U10 3½ 0 24 9.25 3 1
41 RABE Rhenz Emanuel 1513 3½ 0 23 8.75 3 3
42 BENDO Janna Mikaela 1592 F 3 0 26½ 9.50 3 1
43 BAGORIO Shaina Gail 1614 F / U10 3 0 26½ 8.50 2 0
44 DELOSO Jhon Gilbert 1612 3 0 25 7.50 3 1
45 GONZAGA Amanda Stacy 1611 F 3 0 25 7.50 3 1
46 VOLUNTATE Jhev Aron 1610 3 0 24½ 6.50 3 0
47 ONCITA Summer Justine 1546 U10 3 0 24 7.50 3 1
48 PUSO King Whisley 1694 U10 3 0 23½ 7.00 3 2
49 VALGOMERA Deniellie Fheye 0 F / U10 3 0 22 8.00 3 2
50 PARADERO Gabriel Ryan 1569 U10 3 0 22 6.00 3 3
51 CASAS William Jake 0 3 0 22 6.00 3 2
52 BENDO Jyuan Miguel 1592 U10 3 0 22 6.00 3 0
53 YULANGCO Flyde Jeric 1548 U10 3 0 21½ 6.00 3 2
54 SUBERE Nathaniel 0 3 0 17½ 7.50 1 0
55 LABIANO Honey Jane 1581 F 3 0 17 4.50 3 2
56 ABELEDA Christelle Julienne 1494 F / U10 3 0 16½ 4.50 3 3
57 CALACDAY Bryce Enzo 1622 2½ 0 24½ 6.25 2 2
58 GEREMIA Gabriel Angelo 0 2½ 0 21 5.00 2 1
59 ABELLA Hobbes 0 U10 2½ 0 19½ 5.00 2 0
60 TAN Matthew Joshua 0 2 0 26 7.75 1 0
61 TAN Jaden Sean Victor 0 U10 2 0 22 5.00 1 1
62 FAJUTRAO Miguel Ruxel 0 U10 2 0 22 4.50 1 0
63 ONG Allie Jean 0 F / U10 2 0 21 4.00 2 2
64 DOMINGO Daphne Maeve 0 F / U10 2 0 20½ 4.50 2 1
65 GONZAGA Sebastian Ynigo 1661 U10 2 0 20 3.50 2 0
66 TANQUINGCEN Xayvion Uri 0 2 0 19½ 4.50 2 2
67 LINDA Jim Rafael 0 2 0 19½ 2.00 2 1
68 QUING-PEREZ Audric Anton 0 U10 2 0 14½ 2.50 2 0
69 TONGCO Elijah 1589 U10 1½ 0 22½ 3.00 1 0
70 DEE Daniela Louise 0 F / U10 1 0 19½ 2.50 1 0
71 LARA Miguel Carlo 0 U10 1 0 16½ 1.00 0 0
72 LEE Aaron Daniel 1661 0 0 18 0.00 0 0
73 LIN Kevinson 0 0 0 16½ 0.00 0 0


TOP FATHER & SON (9½ combined points) - ERWIN CALAR (5 points) and AUDRIC CALAR (4½ points)
TOP FATHER & DAUGHTER (10 combined points) - ROBERTO RACASA (4 points) and ANTONELLA BERTHE RACASA (6 points)

GRAND RAFFLE PRIZE WINNER (Ramada Hotel accommodation with meal worth P7,692.00) - GRACITO GUARINO

CONGRATULATIONS ALSO TO NUMEROUS OTHER RAFFLE DRAW WINNERS OF GIFT CERTIFICATES FROM:
KUYA J'S, MC DONALD'S, JOLLIBEE, WORLD BALANCE SHOES, WATCH REPUBLIC, HQ BARBERS and CHESS CLOCKS from AVC



NON-MASTER DIVISION

FINAL RANKING


Rank / Name / Rating / Category / Points / Res./ BH/ SB / Vict.# / Vict.B / Remarks
1 MIRANO Kevin 2201 6 0 30½ 28.00 6 3 Champion
2 DALUZ Christian Mark 2197 6 0 30½ 26.50 6 3 2nd Place
3 ARROYO Christian 2147 6 0 30 24.50 6 3 3rd Place
4 TIU Sherwin 2315 5½ 0 32½ 25.75 5 2 4th Place
5 CHAVEZ Antonio Jr. 2144 5½ 0 32 24.25 4 2 5th Place
6 VILLANUEVA Jerome 2313 5½ 0 29½ 21.75 5 2 6th Place
7 HERMIDA Ronald 1962 5½ 0 24½ 18.75 5 1 7th Place
8 MARIBAO Alexis Emil 2135 5 0 33 21.75 4 3 8th Place
9 LAGULA Mcdominique 2203 5 0 31½ 20.50 4 1 9th Place

10 CONCIO Michael Jr. 2179 5 0 30½ 19.25 4 2 Top U16 (1st)
11 RAPANOT Alfredo 2116 5 0 30 18.50 5 1 10th Place
12 RUAYA Virgen Gil 2207 5 0 28 19.25 4 1
13 BALQUIN Alfredo Jr. 2019 5 0 27½ 16.00 5 3
14 ONCITA John Phillip 2087 5 0 27 17.50 5 2
15 MAGPILY John Michael 2068 5 0 26½ 15.50 5 3
16 FRANCISCO Cyrus Vladimir 2047 5 0 23½ 14.00 5 3 Top U16 (2nd)
17 BIETE Angele Tenshi 2076 4½ 0 27½ 15.00 4 3 Top U16 (3rd)
18 CACHO Robert 2119 4½ 0 27 14.25 4 1
19 DE LUNA Adrian Amor 2056 4½ 0 26½ 15.25 3 0
20 LACAMBRA Jalen Rhey 1942 4½ 0 25 14.75 3 1 Top 1950 and below (1st)
21 BATCHO Ricardo 2090 4 0 34 18.00 4 3
22 MIRANO Jan Francis 2097 4 0 30 13.50 4 1
23 GOLORAN Jhulo 2084 4 0 28 12.50 4 2
24 TIEMPO Danilo 2048 4 0 27 12.00 4 1
25 GADDI Johann Cedrick 2048 4 0 26½ 11.50 3 2
26 VALDEZ Erick Spencer 1987 4 0 26 12.00 4 3
27 LAGRIO Jamaica Marie 2011 F 4 0 25½ 12.50 4 1 Top Lady
28 PODDAR Srihaan 2003 4 0 25½ 12.00 3 2
29 SECORATA Darwin 1942 4 0 25½ 11.00 4 1 Top 1950 and below (2nd)
30 VELASCO Victor 0 S55 4 0 24 12.00 4 2 Top 55 y.o. and above
31 CALAR Alec Anton 1723 4 0 24 11.50 3 2 Top 1900 and below (1st)
32 OCSAN Melito Jr. 2173 4 0 23½ 11.50 4 3
33 MACANDA Mary Jocelyn 1885 F 4 0 23½ 11.50 4 2 Top 1900 and below (2nd)
34 CANIO Carl Anthony 1973 4 0 23½ 11.50 4 0
35 RUAYA Virgenie 1931 F 4 0 23 10.00 4 3 Top 1950 and below (3rd)
36 SAMARITA Queenie Mae 1908 F 4 0 23 10.00 4 2
37 ABRIS Cedric Kahlel 1887 4 0 21½ 10.50 4 2 Top 1900 and below (3rd)
38 PANOPIO Rodolfo Jr. 2129 3½ 0 32½ 16.50 3 1
39 YONGCO Joshua Michael 2053 3½ 0 29½ 10.75 3 2
40 MIRANDA Neil Richmond 2077 3½ 0 27 11.25 3 0
41 FABULA Khiara May 1782 F 3½ 0 25½ 10.25 3 2
42 HERNANDEZ Christian 1891 3½ 0 25 9.75 3 1
43 LACAMBRA Jarel Renz 1895 F 3½ 0 23½ 8.00 3 1
44 MEDENILLA Christine Ann 1972 F 3 0 29 11.00 2 2
45 MARGARITO John Eric 2103 3 0 28 11.00 3 2
46 ECOT Lourecel 2048 3 0 27 10.00 3 1
47 BAYRON Jonathan 2046 3 0 26 8.00 3 2
48 MILO Richard 2023 3 0 24½ 7.00 3 2
49 ONG Kurt Kenly 1764 3 0 23 8.00 3 1
50 PALASIGUE Gal Brien 2075 3 0 23 6.50 3 1
51 NGO Shariz 1728 F 3 0 23 6.50 2 0
52 SOPUNGCO Andrew 1854 3 0 22 6.50 3 3
53 FAJARDO Polo 0 3 0 22 6.00 3 2
54 TELLOR Max Dave 1864 3 0 21 7.00 3 2
55 BURJA Yorochi 0 3 0 19½ 8.00 3 2
56 GONIO Gerald Sean 1809 3 0 19½ 6.00 3 1
57 TADEO Prospero John 0 3 0 19½ 5.00 3 1
58 DIAZ Jedidia 1714 2½ 0 23 6.25 2 1
59 TUNGUIA Edward 1929 2½ 0 22 4.50 2 1
60 ALMORADO Leo 1792 2½ 0 20 5.75 2 2
61 CANLAS Arlan 0 2½ 0 18½ 5.75 2 1
62 BAUTISTA Phoebe 1766 F 2½ 0 18½ 4.75 2 0
63 MENSALVAS Virginia 0 F 2½ 0 18 4.75 2 1
64 ENRIQUEZ Michael 1907 2 0 24 4.50 2 2
65 MENDOZA Elmeriel Beverly Caissa 0 F 2 0 23½ 6.50 2 0
66 VERDEY Quincy Jose 1683 2 0 23 4.00 1 0
67 DANSALAN Jan Franchezka 1753 2 0 21 3.50 2 0
68 ESPIRITU Taryn Graziel 1725 F 2 0 19½ 3.00 2 2
69 OLIVARES Franchesca Eunice 1664 F 2 0 19½ 3.00 2 1
70 ABAD Narayan 1876 1½ ½ 20½ 2.25 1 1
71 BUTO Mickayla 1723 F 1½ ½ 17½ 1.25 1 1
72 ESGUERRA Erickson 0 1 0 24½ 3.00 1 1
73 LIM Samson Chhiu Chhin 1994 1 0 20½ 2.00 1 0
74 MALLARI Michael 2037 1 0 19½ 3.00 1 1
75 LAPINIG Raphael 1719 1 0 18½ 0.50 1 0
76 GONIO Gennele Collin 0 1 0 15½ 0.50 1 0
77 GUATNO Marlou 1911 0 0 17½ 0.00 0 0
78 CLEMENTE Rogelio 1900 0 0 17½ 0.00 0 0
79 LUCOS Matthew 1750 0 0 17½ 0.00 0 0
80 MORADO Leo 0 0 0 17½ 0.00 0 0
81 RIVERA Ian Marco 1589 0 0 13½ 0.00 0 0

NOTICE

This three-division tournament (FATHERS ONLY DIVISION, unrated or NCFP-rated 2000 & below / KIDDIES DIVISION 14 Y.O. & BELOW, not yet 15 y.o. on June 16, 2018, unrated or NCFP-rated 2000 & below / OPEN NON-MASTER, regardless of NCFP ratings, age and gender) is sanctioned by the National Chess Federation of the Philippines (NCFP). The amount of P1,500.00 sanction fee was paid / deposited by Mind Games International to NCFP Account # 248101000720, Philippine Bank of Communications (PBCom) on Wednesday, June 13, 2018 at PBCom Congressional Branch, Quezon City.
Last edited by arbitrante_deajedrez on Wed Jun 20, 2018 1:50 am, edited 7 times in total.
arbitrante_deajedrez
ELO 3000
 
Posts: 679
Joined: Wed Sep 18, 2013 7:47 pm

Return to National & Local Chess Tournaments/Varsity Team Try-outs/Simul Chess Exhibition


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 86 guests