RESULTS: OCT 13: 1ST KIDS BEGINNER & INTERMEDIATE ROBINSONS

All about national and local chess tournament announcements, results etc. Also about various chess club's incoming tournaments, varsity chess team try-outs, chess simul by chess masters etc.

Moderators: wwwsupsup, rfpugne, chessmates200506, junbalbin, puksbatil, vonvon, larrydumadag, hulbot

RESULTS: OCT 13: 1ST KIDS BEGINNER & INTERMEDIATE ROBINSONS

Postby chessmates200506 on Thu Oct 18, 2018 7:36 am

1ST KIDZ U12 BEGINNERS 1600 BELOW CHESS TOURNAMENT

Organizer(s) : Robinsons' Townville in cooperation with CEFAG
Tournament Director : Ms. Mary Jane Hernandez
Chief Arbiter : NA Salvador Tardecilla
Arbiter : CA2 Israel Landicho
Town : Robinsons' Townville, Buhay na Tubig, Imus City, Cavite
Rating-Ø : 1085
Date : 2018/10/13

Final ranking

Rank Name Rtg Category Pts Res. BH. BH. SB Vict REMARKS
1 CIPRES Lee Gabriel 1587 U12 5 0 16 10 16.00 5 Champion
2 ADIO John Lloyd 0 U10 5 0 14 8 14.00 5 2nd Place
3 HAMELARIN Ira Jell 0 U10 4 0 17 10 13.00 4 3rd Place
4 FERRER Benjamin 1472 U10 4 0 16 9 11.00 4 4th Place
5 PONDOC Mark Justine 0 U12 4 0 15½ 9 12.50 4 5th Place
6 MALABAGO Lucky Abraham 0 U12 4 0 15 9 10.00 4
7 ESTRADA Joanalene 1600 U12 4 0 14 8 10.00 4
VILLACERAN Jacob 1531 U10 4 0 14 8 10.00 4 Top U10 1st
9 BAUTISTA Jhayzel 0 U12 4 0 14 7 9.00 4
10 MENDOZA Justin Clark 0 U12 3 0 18 10 9.00 3
11 VILLACERAN Julia 1477 U12 3 0 15½ 9½ 7.50 3
12 AUSTRIA Ruth Esther 0 U12 3 0 14 9 7.00 3
13 TAPICULIN Fritz 0 U12 3 0 14 8 7.00 3
14 DE ASAS Ruth Sofia 0 U12 3 0 14 8 5.00 3
15 PAGALA Iyael Psalm 1448 U08 3 0 13½ 7½ 6.50 3 Top U08 1st
16 CASPE Irish Nicole 0 U10 3 0 13 8 4.00 3 Top U10 2nd
17 HERRERA Reeve 0 U14 3 0 12 8 5.00 3
18 ANARNA Jon Mark 0 U08 3 0 12 7 5.00 3 Top U08 2nd
BAUTISTA Christine Joy 0 U10 3 0 12 7 5.00 3 Top U10 3rd
CHAMPLON Glenn Emmanuel 0 U12 3 0 12 7 5.00 3
21 ADLONG Marc Jeremiah 0 U12 3 0 12 6 6.00 3
BAYBAYAN Friztine Aubrey 0 U12 3 0 12 6 6.00 3
23 ANARNA Nathan Jon 0 U10 3 0 10 6 4.00 3
24 BAYBAYAN Ryan Miguel 0 U12 3 0 8 5 3.00 3
25 CASTILLO Jason Paolo 0 U12 2½ 0 13 7 5.00 2
26 FULLEROS Justine Ryan 0 U10 2½ 0 10 6 4.00 2
27 JULAG-AY Tasha Leigh 0 U12 2 0 16 9 6.00 2
28 MARASIGAN Raymond 0 U10 2 0 15 10 4.00 2
29 MANALOTO Isabella Marie 0 U06 2 0 15 9 4.00 2 Top U06 1st
30 ILDEFONSO Albert Gian 0 U12 2 0 15 8 4.00 2
31 PONDOC Mark Phillip 0 U08 2 0 13½ 8½ 4.00 2 Top U08 3rd
32 HERNANDEZ Arn Marc King Jews 0 U10 2 0 13 8 3.00 2
ILDEFONSO Arabella Gaile 0 U12 2 0 13 8 3.00 2
34 PORRAL Jayzel 0 U10 2 0 12½ 7½ 3.25 1
35 JEREOS John Gilbert 0 U10 2 0 12 7 2.00 2
SAMPANG Jeci Prince 0 U10 2 0 12 7 2.00 2
37 ZALDARRIAGA John Paul 0 U12 2 0 11½ 8½ 2.50 2
38 MASILANG Czarina Mae 0 U12 2 0 11½ 7½ 3.25 1
39 PONDOC Cornelio 0 U12 2 0 11½ 5½ 2.00 2
40 PONDOC MJ 0 U10 2 0 11 7 3.00 2
41 RAMILO Vince Dominic 0 U12 2 0 7½ 5 1.00 2
42 GONZALES Kashley Andrea 0 U12 2 0 7 4 1.00 2
43 KWAN Kimberly 0 U06 1 0 12 8 1.00 1 Top U06 2nd
44 TABAR Robin 0 U10 1 0 12 7 2.00 1
45 FRANCISCO Jathniel 0 U08 1 0 10½ 6 2.50 0
46 BALANG Feb Dominic 0 U10 1 0 9 5 0.00 1
47 BALANG Fatima Clara 0 U12 1 0 8½ 6 0.00 1
48 EVANGELISTA Daniela 0 U08 1 0 8 6 0.00 1
49 PABICO Cheska Pearl 1698 U12 0 0 13 7½ 0.00 0
LIBO-ON Dan Japhet 1616 U12 0 0 13 7½ 0.00 0
51 LAGURA Ethan 0 U12 0 0 10½ 6½ 0.00 0
52 LIBO-ON Kezia Ruth 0 U06 0 0 10 6 0.00 0 Top U06 3rd

1ST KIDZ U14 INTERMEDIATE 1950 BELOW CHESS TOURNAMENT

Organizer(s) : Robinsons' Townville in cooperation with CEFAG
Tournament Director : Ms. Mary Jane Hernandez
Chief Arbiter : NA Salvador Tardecilla
Arbiter : CA2 Israel Landicho
Town : Robinsons' Townville, Buhay na Tubig, Imus City, Cavite
Rating-Ø : 1375
Date : 2018/10/13

Final ranking

Rank Name Rtg Category Pts Res. BH. BH. SB Vict REMARKS
1 SANTANDER Ariel 0 U12 4 0 16 10 12.00 4 Champion
2 KWAN Clark Kaeron 1879 U14 4 0 15 9 12.00 3 2nd Place
3 ALICANTE Julia 1695 U12 4 0 13 8 9.00 4 3rd Place
4 VENTURA Gio Troy 1778 U12 4 0 12½ 7½ 8.50 4 4th Place
5 CASTRO Josh Edmar 1870 U12 3½ 0 11½ 7½ 6.50 3 5th Place
6 GERONIMO Rainiel Wayne 0 U14 3 0 16½ 10½ 8.50 3
7 DE ASAS Aaron Francis 1638 U10 3 0 14 8 7.00 3 Top U10 1st
8 SIA John Benedict 0 U14 3 0 9 5 4.00 3
9 KIM Hyo Seong 1616 U12 2½ 0 14½ 8½ 5.25 2 Top U12 1st
10 LIBO-ON Dan Japhet 1616 U12 2½ 0 13 7½ 6.25 1 Top U12 2nd
11 ANSAY Marc Henri 0 U14 2½ 0 11½ 7½ 3.00 2
12 PABICO Cheska Pearl 1698 U12 2 0 13½ 9½ 2.50 2 Top U12 3rd
13 ALIAC Tony Zachary 1710 U12 2 0 12 8 3.00 2
14 CAMARINES Geraldine Mae 1631 U12 2 0 12 7 2.00 2
15 VENTURA Gem Thea 0 2 0 11½ 7½ 3.00 2
16 TERUEL Sharlyn 0 1 0 11½ 7½ 0.00 1
17 CATANGHAL Tim Andre 0 1 0 11 7 0.00 1
18 SANTOS Matmat 0 0 0 12 7½ 0.00 0
19 BARAZAN Jennylyn 0 U14 0 0 10 5½ 0.00 0
chessmates200506
Chess Arbiter
 
Posts: 4604
Joined: Mon Apr 13, 2009 10:38 pm

Return to National & Local Chess Tournaments/Varsity Team Try-outs/Simul Chess Exhibition


Who is online

Users browsing this forum: SHREWDPINOY, tigran18 and 80 guests