Shell National Youth Active Chess Championship

All about national and local chess tournament announcements, results etc. Also about various chess club's incoming tournaments, varsity chess team try-outs, chess simul by chess masters etc.

Moderators: wwwsupsup, rfpugne, chessmates200506, junbalbin, puksbatil, vonvon, larrydumadag, hulbot

Shell National Youth Active Chess Championship

Postby MeAko on Tue Jun 05, 2012 2:46 pm

Notice: Please note that I am not affiliated with Shell or the tournament and have posted content from the Shell website to this portal to serve only as a service to the Philippine chess community.

URL is hidden from guests, please register and login to view the hyperlink


Tournament Rules and Guidelines
Who May Join

The tournament is open to all Filipinos, non-titled chess players who are bona fide students certified by their respective school registrars or principals. Out-of-school youth may also join the tournament.
Participants may only register in the region where their school is based.
i. Schools within Luzon Region may join in the NCR, North Luzon – Tuguegarao, and South Luzon - Batangas Legs only
ii. Schools within Visayas and Mindanao Regions may join Cebu and Davao Legs only
iii. Out-of-school youth may join based on their region where he or she resides.
Participants must be Filipino citizens.
There will be two categories:
iv. JUNIORS: 20 years old and below (born not earlier than1992)
v. KIDDIES: 6-14 years old (born not earlier than 1998)

How To Register

Participants must register using the official registration form with an attached 1x1 ID picture together with the certified true copy of their birth certificate.
Registration forms will be available through Pilipinas Shell website: http://www.shell.com.ph/shell_chess
Submit completed registration form and the corresponding fee of Php100.00 (ONE HUNDRED PESOS) to the official Shell Chess leg coordinators only in your area a week before the leg schedule.
Each leg shall accept only the first 300 qualified participants on a FIRST-COME, FIRST-SERVED basis, in accordance to the given deadline and allocation per division.
Kiddies and Juniors Category
= Boys’ Division: 100 participants
= Girls’ Division: 50 participants
However, if the maximum number of players is reached even before the given deadline, registration forms shall no longer be accepted.

Where To Register

Area Coordinators/Secretariat:

June 23 – 24, 2012 - National Capital Region Leg
SM Megamall – Event Center
Alexander Dinoy Mobile no. 0922 828 8510
Landline: (02)400 3248

July 14 & 15, 2012 - Northern Luzon Leg
Tuguegarao - BRICKSTONE MALL
Mariano Cabugos (078) 844 0513
Alexander Dinoy Mobile no. 0922 828 8510
Landline: (02)400 3248

July 28 & 29, 2012 - Southern Luzon Leg
SM Batangas – Activity Center
Joselito Castro Landline: (043)723 2568 / (043)723 4246
Alexander Dinoy Mobile no. 0922 828 8510
Landline: (02)400 3248

August 11 & 12, 2012 - Mindanao Leg
SM Davao – Activity Center
Ronnie Tabudlong Mobile no. 0929 240 7371
Landline no. 082 300 4260
Alexander Dinoy Mobile no. 0922 828 8510


August 25 & 26, 2012 - Visayas Leg
SM Cebu – Activity Center
Odilon Badilles Mobile no. 0906 555 6073
Alexander Dinoy Mobile no. 0922 828 8510
Landline: (02)400 3248
Provincial Leg Championships

There are five (5) Provincial Legs, with the corresponding representation in the Grand Finals:

a.) NCR
Manila = two Kiddies and two Juniors for Boys’ Division
= two Kiddies and two Juniors for Girls’ Division

b.) NORTHERN LUZON
Tuguegarao = two Kiddies and two Juniors for Boys’ Division
= one Kiddies and one Juniors for Girls’ Division

c.) SOUTHERN LUZON
Batangas = two Kiddies and two Juniors for Boys’ Division
= one Kiddies and one Juniors for Girls’ Division

d.) VISAYAS
Cebu = two Kiddies and two Juniors for Boys’ Division
= one Kiddies and one Juniors for Girls’ Division

e.) MINDANAO
Davao = two Kiddies and two Juniors for Boys’ Division
= one Kiddies and one Juniors for Girls’ Division

Leg Competitions shall be played with a minimum of nine (9) rounds for Boys Division and seven (7) rounds for Girls Division, Swiss System, for both Boys’ and Girls’ Divisions.

The rules for Rapid Chess (25 minutes), as approved by Federation Internationale des Echecs (FIDE), shall be applied.
Prizes

A. KIDDIES CATEGORY

Boys’ Division
Leg Champion – Php 4,000.00 plus a trophy / FINALIST
2nd Place – Php 3,000.00 plus a trophy / FINALIST
3rd Place – Php 2,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 1,000.00
5th Place – Php 500.00
Girls’ Division
Leg Champion – Php 3,000.00 plus a trophy / FINALIST
2nd Place – Php 2,500.00 plus a trophy
3rd Place – Php 2,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 1,000.00
5th Place – Php 500.00

B. JUNIORS CATEGORY

Boys’ Division
Leg Champion – Php 5,000.00 plus a trophy / FINALIST
2nd Place – Php 4,000.00 plus a trophy / FINALIST
3rd Place – Php 3,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 2,000.00
5th Place – Php 1,000.00
Girls’ Division
Leg Champion – Php 3,000.00 plus a trophy / FINALIST
2nd Place – Php 2,500.00 plus a trophy
3rd Place – Php 2,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 1,000.00
5th Place – Php 500.00

Each participant will receive a shirt and a certificate for participating in Shell Chess. Lunch of the participants on the second day of the tournament will also be served for free.
Grand Finals

The Grand Finals shall be played using the Single Round Robin System for Kiddies and Juniors Categories Boys’ Division, while Double Round Robin for Kiddies and Juniors Categories Girls’ Division.

Time control shall be 20 minutes per player with 5 seconds increment.

PRIZES

A. KIDDIES CATEGORY

Boys’ Division
National Champion – Php 20,000.00 plus a trophy
2nd Place – Php 15,000.00 plus a trophy
3rd Place – Php 10,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 7,500
5th Place – Php 5,000
Girls’ Division
National Champion – Php 10,000.00 plus a trophy
2nd Place – Php 8,000.00 plus a trophy
3rd Place – Php6,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 4,000
5th Place – Php 3,000
6th Place – Php 2,000

B. JUNIORS CATEGORY

Boys’ Division
National Champion – Php 30,000.00 plus a trophy
2nd Place – Php 20,000.00 plus a trophy
3rd Place – Php 15,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 10,000
5th Place – Php 7,500
Girls’ Division
National Champion – Php 12,000.00 plus a trophy
2nd Place – Php 8,000.00 plus a trophy
3rd Place – Php 6,000.00 plus a trophy
4th Place – Php 4,000.00
5th Place – Php 3,000
6th Place – Php 2,000

Previous year’s Kiddies Division Grand Finals Champion will NOT be allowed to join this year’s Kiddies category, but may join the Juniors Division.


Registration form:
URL is hidden from guests, please register and login to view the hyperlink
Last edited by MeAko on Tue Jun 05, 2012 3:01 pm, edited 2 times in total.
The New Filipino Time is ON TIME! at least in chess man lang.. =)
MeAko
Site Admin
 
Posts: 241
Joined: Tue Mar 30, 2010 8:59 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Fri Jun 08, 2012 8:25 am

Better hurry up, baka daw by this weekend ma-close na reg for certain Divisions.

Congratulations to Shell, 20th year na ng Shell Active Chess program! Angkop ang this year's slogan 'Celebrating 20 Years of Bringing the Game to Life'...
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby amlanpawn on Sat Jun 09, 2012 8:06 pm

Per Alex Dinoy, SNYACC is already closed. How about registering for the next leg at SM Batangas? Could we be allowed to register for that said event? Thanks, and more power to SNYACC.
amlanpawn
Aspiring Chess Master
 
Posts: 1
Joined: Wed May 02, 2012 10:24 am

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby bycc on Thu Jun 14, 2012 10:53 am

Sir,
Paki clear lang po kung kailangan pa ba sumali kami sa ibang national tournament bago po makasali sa inyong competition kc hindi po nakalagay sa inyong advertisement ung qualification sayang po naman hindi makasali sa inyong torneo ang aming mga players almost 500 players we have.Itong ginagawa namin ay pra sa kapakanan ng mga bata. Our goals not for national tournament, our main goals for international tournaments.

Salamat po. Mabuhay Kayo!!!
bycc
World Chess Champion
 
Posts: 131
Joined: Wed Nov 02, 2011 9:25 am

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sat Jun 23, 2012 7:51 am

All the best to the players and organizers, let the action begin !
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sat Jun 23, 2012 5:16 pm

9 rounds daw sa Boys, and mga 5 rounds today. While total of 7 rounds for Girls
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sun Jun 24, 2012 11:28 am

From text messages, in the Kiddies / U14, leading the Boys after 5 rounds were Arellano's Carlo Caranyagan (5pts), Marist's Haince Patrick De Leon, UST's Jasper Gerald Marce (4.5 pts) and Bulacan's Juan Carlos Presente . While in the Girls after 4 rounds, leading are Pasay's Jesca Docena & FAITH Tanauan's Franchell Javier with 4pts, Canossa Sta Rosa's Carlotte Paez has 3.5 pts. They will probably match up in the round this am.

In the Juniors, UP's Aldous Roy Coronel derailed LSGH NM Candidate Gio Mejia's bid, I thnk this was in rd5 yesterday pm.

4 more rounds for the Boys and 3 rounds for the Girls today, anything can still happen among the main contenders.
Only the TOP 2 will advance to the Natl Finals, for the NCR leg.
Last edited by laminin on Sun Jun 24, 2012 11:57 am, edited 1 time in total.
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sun Jun 24, 2012 9:35 pm

Visited Megamall this pm to catch the final rounds. From what Ive read in the final round pairings and taking a look at the laptop screens for the Girls' Divisions, ff are my undersanding on those who qualified to the National Finals:

Girl's Juniors (U20)
Judith Pineda (DLSU)
Ms. Atayde (UP?)

Girl's Kiddies (U14)
Francois Magpily (Makati)
Jesca Docena (Wesleyan Pasay)

Boy's Juniors
Marc Christian Nazario (UP)
J. Mansanero (NU)

Boys Kiddies
Carlo Caranyagan (Arellano)
Mark James Marcellana (UST)

Once I get copy of the final standings, will update the full names.

Congratulations to the qualifiers and participants, specially to portal-mate
Gambiteer !
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm


Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Tue Jun 26, 2012 6:57 pm

Nazario, Pineda top Shell NCR chess
(The Philippine Star) Updated June 26, 2012 12:00 AM Comments (0)

MANILA, Philippines - UP’s Marc Nazario bounced back from a seventh round setback with two victories to capture the boys’ juniors crown while second seed Judith Pineda took the girls’ title in the Shell National Youth Active Chess Championships – NCR leg at SM Megamall over the weekend.

The fifth ranked Nazario bowed to No. 16 Jefferson Mansanero after sweeping his first six matches but toppled Letran’s Ali Guya and Jan Galan in the last two rounds to emerge solo champion in the 20-and-under class with eight points in the nine-round Swiss system event kicking off the 20th staging of the five-leg nationwide talent-search.

Mansanero, playing out of National U, settled for second with 7.5 points, his title bid spoiled by a final round draw with UST’s Steven Dacanay, who forced a five-way tie for third with seven points, who included Jude Fronda, also of UST, La Salle’s Franz Grafil and Christian Nanola and Guya.

Pineda took the solo lead after winning her first six games then went for a draw with Hiezel Coraje to clinch the victory with 6.5 points in the seven-round girls’ side of the tournament sponsored by Pilipinas Shell and sanctioned by the National Chess Federation of the Phl.

Roxanne Atayde settled for second with six points while Coraje and Ynna Canape finished tied for third with 5.5 points.

Earlier, Pilipinas Shell Petroleum Corp. Social Investment manager Jackie Ampil and media relations manager Toby Nebrida made the ceremonial moves in elaborate rites graced by Ron Jabal, Pilipinas Shell Internal Communications manager and GMs Eugene Torre and Jayson Gonzales, executive director of NCFP, Ronald Suarez, Pilipinas Shell nGO and Stakeholder relations manager and Fide arbiter Binita Shah.

In kiddies’ boys category, Carlo Caranyagan rebounded from two draws in the seventh and eighth rounds with a final round victory over John Donguines to finish with eight points and edge Mark Marcellana in the tiebreak for the crown.

Marcellana recovered from a fifth round setback to Caranyagan with a sweep of his last four games while Howard Viernes posted 7.5 points to end up third in the two-day tournament conducted by Chess Arbiters Union of the Phl, headed by IA Gene Poliarco and NAs Alex Dinoy and Hermilo Samaniego.

Marie Magpily stunned third seed Jesca Docena in the seventh round to finish with six points then nipped Nicole dela Cruz and Docena in the tiebreak to snatch the crown and join the other division winners in the national finals set Sept. 22-23, also at SM Megamall.

Meanwhile, the second leg of the Shell active chess circuit will be held in Tuguegarao for the Northern Luzon leg on July 14-15 at the Brickstone Mall. For details, contact tournament director Alex Dinoy at 0922-8288510 or leg coordinator Mariano Cabugos at (078) 844-0513 (Tuguegarao).
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sat Jul 14, 2012 8:26 am

All the best to the organizers & participants in the Tuguegarao leg!
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sun Jul 15, 2012 11:58 pm

Per text by chess prens Rey Yaon & J. Presente, congratulations to the qualifiers from Tuguegarao leg : Kiddies Boys : Juan Carlos Presente (Bulacan), Istraelito Rilloraza (Las Pinas), Kiddies Jrs : McDominique Lagula (FEU), Ali Guya (Adamson), Kiddies Girls : Natalie Abuzo, Jrs Girls : Crizelle Geron (NU)
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Results for Tuguegarao Leg (Kiddies Boys/Girls)

Postby MeAko on Tue Jul 17, 2012 12:47 pm

BOYS
    Rank Name Pts Res. BH. SB Fide vict
    1 Presente, Juan Carlos M. 8 0 54 47.00 43 7
    2 Rilloraza, Istraelito G. 7½ ½ 57 46.00 40½ 6
    3 Valdellon, Carl Terence 7½ ½ 53 41.25 40½ 7
    4 Canino, Romeo 7 0 52 38.00 35 7
    5 Delada I, Edrian Allan 7 0 52 37.50 37 6
    6 Balisi, John Micko 7 0 50½ 37.00 35 7
    7 Hulleza, Chessar S. 6½ 0 54 35.50 36½ 6
    8 Jallorina, Alder Baldwin B. 6½ 0 52 33.75 37½ 6
    9 Barrerra, Mark Kenneth B. 6½ 0 50 32.75 35 6
    10 Balubal, Jaypee M. 6½ 0 48 30.25 32 6
    11 Macapagal, Kianjoo 6½ 0 48 29.00 35½ 6
    12 Madino, Val Mhar C. 6½ 0 43 27.50 34½ 6
    13 Borja, Hanric John B. 6 0 50½ 30.00 34 6
    14 Jayme, Jacy Miguel 6 0 47½ 28.00 31 6
    15 Lazatin, Karl Jan Rey 6 0 46½ 29.50 29 6
    16 Baldonado, Jan Thaddeus C. 6 0 45 27.00 32 6
    17 Mabatan, Jan Kenneth T. 6 0 44 28.50 30 6
    18 Calica, Christian Earl P. 6 0 43½ 26.00 28 6
    19 Merida, Kennedy L. 6 0 43½ 25.00 30 6
    20 Jayme, Bernard Justine P. 6 0 41½ 24.50 29 6
    21 Reyes, Kenneth Francis A. 6 0 41½ 24.00 25 6
    22 Langcay, Dannyboy D. 5½ 0 48½ 26.75 29½ 5
    23 Tamani, James Aeron M. 5½ 0 48 28.25 29 5
    24 Vinoya, Gerald O. 5½ 0 46 25.25 27½ 5
    25 Bardon, Michael Angelo T. 5½ 0 45½ 25.75 27½ 5
    26 Calica, El John P. 5½ 0 45 25.25 26½ 5
    27 Cuntapay, Marvin C. 5½ 0 42 20.25 29 5
    28 Arapio, Howard Vincent N. 5½ 0 38½ 21.00 22½ 5
    29 Labog Jr., Eric I. 5 0 52½ 25.50 32 5
    30 Garma, Jaymar A. 5 0 48½ 25.50 29 5
    31 Singson, John Rick G. 5 0 48 25.00 30 5
    32 Tumpalan, Ricky Mark R. 5 0 47½ 23.50 29 5
    33 Domingo, Jake Cholo 5 0 47 22.00 28 5
    34 Catulin, Alvin E. 5 0 46½ 20.00 25 5
    35 Geron, Philip Bryan C. 5 0 45 21.00 27 5
    36 Israel, Ian DJ C. 5 0 44½ 21.00 28 5
    37 Natividad, Christopher John 5 0 44 21.50 25 5
    38 Fulgencio, Cesar S. 5 0 42 19.00 27 5
    39 Martin, Mhark Ace 5 0 41½ 21.00 24 5
    40 Matammu, Brainer M. 5 0 41½ 19.50 24 5
    41 Agatep, Jacob M. 5 0 41 21.00 24 5
    42 Herrera, Jaice 5 0 41 17.50 26 5
    43 Besa, Genesis Bryan C. 5 0 38½ 18.00 24 5
    44 Lasam, Amado P. 5 0 38 19.25 20 4
    45 Pagulayan, Edgar John C. 5 0 38 19.00 22 4
    46 Baccay, Reyver Jude B. 5 0 37 17.00 23 5
    47 Figueroa, Noel Frederick A. 5 0 36 16.00 20 5
    48 Soriano, Jesus R. 5 0 34 17.75 19½ 4
    49 Decena, Edward 4½ 0 49½ 22.75 28 4
    50 Galam, Aldrin Jay O. 4½ 0 45 19.75 25 4
    51 Maggay, Jasper P. 4½ 0 38½ 15.75 19 4
    52 Castaneda, Alexander Miguel A. 4½ 0 35½ 13.75 20 4
    53 Pagulayan, Cedrix B. 4 0 45 17.50 23 4
    54 Guietering, Rovin KJ B. 4 0 44 16.50 25 4
    55 Madino, Van Dame C. 4 0 44 16.50 21 4
    56 Soriano, Joshua Aaron B. 4 0 43½ 15.00 23 4
    57 Barsatan, Guillian Karloz 4 0 41 11.50 22 4
    58 Mabiling, David Pierre S. 4 0 40 14.50 22 4
    Taguibao, Joseph E. 4 0 40 14.50 22 4
    60 Bucayu, Marlon John S. 4 0 38½ 11.00 22 4
    61 Attaban, Mark Gregori 4 0 38 11.00 24 4
    62 Nolasco, Christian Angelo 4 0 37 12.75 19½ 3
    63 Cusipag, Paul Humprey G. 4 0 37 11.00 16 4
    64 Quinto, Carlos Lorenz V. 4 0 35 13.00 18 4
    65 Doca, Engelbert B. 4 0 34½ 11.00 18 4
    66 Tamayao, Efren B. 4 0 34 10.50 18 4
    67 Montilla, Jason T. 4 0 33½ 13.50 16 4
    68 Quilang, Julius Earl P. 4 0 33½ 13.25 17 3
    69 Taccad, Gerry Vic Paolo 4 0 32 12.00 17 4
    70 Calimlim, Marc Vincent C. 4 0 31½ 9.50 14 4
    71 Ramos Jr., Jayson 4 0 31 11.00 20 4
    72 Felipe, Ritchie Harold B. 3½ 0 43 14.00 17½ 2
    73 Gunacao, Jose Mari N. 3½ 0 39 10.50 21 3
    74 Guitering, Vinz AJ 3½ 0 34½ 9.50 17 2
    75 Tumpalan, Jhon Darrel 3½ 0 34 8.00 16½ 3
    76 Dayag, Abede C. 3½ 0 32 9.25 16 3
    77 Butacan, Aldrex S. 3½ 0 29 7.50 10½ 3
    78 Mandac, Jann Marc G. 3 0 40 11.50 17 3
    79 Ramel, Jaypee G. 3 0 40 11.00 19 3
    80 Barsatan, Gerick 3 0 39 8.50 14½ 2
    81 Dulin, Jhon Patrick V. 3 0 37 9.00 14 3
    82 Dela Cruz, Ronald Vince D. 3 0 36½ 9.00 15 3
    83 Mimming, John Mark M. 3 0 35 10.00 16 3
    84 Allam, Jerico P. 3 0 34 7.00 17 3
    85 Ferrer, Mark Anthony C. 3 0 32½ 7.00 14 3
    86 Ginez, Elian 3 0 31½ 7.50 10 3
    87 Dela Rosa, Karl Stefan 3 0 31½ 7.25 10 2
    88 Ferrer, Aaron 3 0 31 7.25 13 2
    89 Durian, Shaquille Z. 3 0 31 6.00 15 3
    90 Lavadia, Dominic G. 3 0 29½ 5.00 9½ 2
    91 Bueno, Henson S. 2½ 0 36½ 8.50 16½ 2
    92 Crisostomo, Eugene C. 2½ 0 25½ 3.00 8½ 2
    93 Iquin, Bryan Angelo B. 2 0 37 7.00 12 2
    94 Samabat, Rex Tristan S. 2 0 30½ 2.50 10 2
    95 Saquing, Darren Jay V. 2 0 26 1.00 10 2
    96 Pattaguan, Mark Joseph P. 1½ 0 27½ 1.75 8 1
    97 Mape, Jeter S. 1 0 25½ 2.50 7 1
    98 La Madrid, Hilgenemar D. 0 0 21 0.00 0 0
    99 Lara, Raian Gabriel G. 0 0 17½ 0.00 0 0
    100 Mabatan, Jassy A. 0 0 16 0.00 0 0

GIRLS
    1 Abuzo, Natalie Kyle 6½ ½ 33 29.75 25½ 6
    2 Alcaraz, Crisselyne Jill Y. 6½ ½ 31 27.75 25½ 6
    3 Obedoza, Nereah Marie T. 5½ 0 25½ 17.00 20 5
    4 Casiano, Martina Sophia P. 5 0 32 19.00 23 5
    5 Corpuz, Angel Carmella 5 0 31 18.00 22 5
    6 Yee, Kristine Marie M. 5 0 28½ 17.50 21 5
    7 Jallorina, Aldgenne Monica B. 5 0 27½ 18.00 19 5
    8 Barrera, Shaina Syra L. 4½ 0 34 18.75 21½ 4
    9 Felipe, Shaye Narha Lynne I. 4½ 0 26½ 17.00 16½ 4
    10 Soriano, Rachel A. 4½ 0 26 11.75 20½ 4
    11 Ordinario, Jan Lhyeca B. 4½ 0 24 13.25 17 4
    12 Conag, Pamela Faye S. 4 0 30½ 15.75 17 3
    13 Accad, Luanne T. 4 0 28½ 13.50 21 4
    14 Nacion, Jo-An G. 4 0 28 13.00 18 4
    15 Mariano, Irish Jana Mireen G 4 0 28 13.00 16 4
    16 Lozano, Shaina Izzbelle L. 4 0 27½ 13.50 19 4
    17 Pattaguan, Sarah Joy P. 4 0 26½ 14.25 15½ 3
    18 Natividad, Christine Jane M. 4 0 25½ 12.00 18 4
    19 Garcia, Janice A. 4 0 24 9.50 14 4
    20 Allam, Erika Jillian B. 4 0 22 10.50 12 4
    21 Menor, Nolishane Mae M. 4 0 19½ 8.50 13 4
    22 Israel, Jamema 3½ 0 26 10.75 14 3
    23 Israel, Jobelle A. 3½ 0 22½ 8.25 10½ 3
    24 Santos, Melissa J. 3½ 0 21½ 7.75 17 3
    25 Calalo, Izella Mae C. 3½ 0 19 5.25 9½ 3
    26 Agno, Nicole Suerte M. 3 0 27 10.50 14 3
    27 Batugal, Athea Claire F. 3 0 25 10.00 15 3
    28 Ginez, Angeli T. 3 0 23½ 7.00 11 3
    29 Galam, Krizza Buelle Ella G. 3 0 23 7.50 11 3
    30 Ramos, Jessa 3 0 22½ 7.50 14 3
    31 Fronda, Jaenna Corrine M. 3 0 21½ 7.00 14 3
    32 Paddayuman, Weena Marie A. 3 0 18½ 6.00 11 3
    33 Miraballes, Khrystelle Jaicyn 3 0 15 2.00 10 3
    34 Dalimag, Loreyne P. 2½ 0 28½ 9.25 14 2
    35 Garcia, Krisse Danielle S. 2 0 22½ 3.50 8 2
    36 Caldez, Roda Marie 2 0 22 3.50 7 2
    37 Llanto, Janina Dane B. 2 0 19½ 1.50 7½ 1
    38 Blancad, Jaira 2 0 19 2.00 7 2
    39 Ginez, Kristine Nicole C. 2 0 18 0.00 7 2
    40 Gammad, Rhyce Mckenzie L. 1½ 0 20 1.00 3½ 1
    41 Taccad, Ma. Victoria C. 1½ 0 17½ 1.00 6 1
    42 Lulu, Mary Marjorie 0 0 21½ 0.00 0 0
    43 Castaneda, Anna Margaret A. 0 0 19½ 0.00 0 0
    44 Binayug, Megan Cheska M. 0 0 19 0.00 0 0
Last edited by MeAko on Tue Jul 17, 2012 12:52 pm, edited 2 times in total.
The New Filipino Time is ON TIME! at least in chess man lang.. =)
MeAko
Site Admin
 
Posts: 241
Joined: Tue Mar 30, 2010 8:59 pm

Results for Tuguegarao Leg (Jr Boys/Girls)

Postby MeAko on Tue Jul 17, 2012 12:51 pm

Boys
    Rank Name Pts Res. BH. SB Fide vict
    1 Lagula, Mc Dominique (FEU) 8 0 54 47.00 44 8
    2 Guya, Ali C. (ADAMSON) 7½ 0 52 40.75 40½ 7
    3 Asejo, Mark Lester (CSU) 7 0 52 38.50 35 7
    4 Abuzo, Charles Daniel (FEU) 7 0 48½ 33.00 36 7
    5 Ruaya, Virgen Gil (NU) 6½ 0 57 38.25 35 6
    6 Gravillo, Norvin L. (NU) 6½ 0 49½ 32.25 36 6
    7 Dacanay, James Steven M. (UST) 6½ 0 46½ 31.25 32½ 6
    8 Cajigal, Jehiel Yikoh P. 6½ 0 45 29.00 31½ 6
    9 Castillo , Arnold D. 6½ 0 41 26.25 32 6
    10 Geron, Christian Paul C. 6 0 47½ 26.50 33 6
    11 Esguerra, Kim Journ Bievern P. 6 0 45 28.25 27 5
    12 Pataray, Aurelio Jr. 6 0 43½ 26.50 26 6
    13 Cadaba, Jeferson L. 6 0 42 25.00 23 6
    14 Barruga, Jd Mark Lester G. 6 0 37½ 20.50 21 6
    15 Labog, Kevin I. 5½ 0 53½ 29.75 35 5
    16 Narag, Jay-R Q. 5½ 0 48 27.25 28½ 5
    17 Aguete, Janleigh 5½ 0 46½ 20.75 33 5
    18 Calata, Jhon Mark A. 5½ 0 45½ 25.75 28 5
    19 Manaloto, Heirry 5½ 0 45½ 24.75 31 5
    20 Bitamor, Jon Vonjoe C. 5 0 46 22.00 25 5
    21 Adduru, John Mark C. 5 0 45½ 23.00 25 5
    22 Deza, Christian B. 5 0 44½ 22.25 29 4
    23 Sebolino, Rev Gabriel 5 0 44½ 19.50 30 5
    24 Peregrino, Mark Kevin R. 5 0 40½ 20.50 25 5
    25 Quitasol, Jethro D. 5 0 40 16.50 27 5
    26 Barruga Jr., Victor B. 5 0 38 17.00 22 5
    27 Soriano, Rosalindo G. 5 0 37 15.50 27 5
    28 Parayo, Robert-Ian R. 5 0 35½ 10.00 19 5
    29 Zingapan, Joseph U. 5 0 34½ 18.50 22 5
    30 Calumag, Cris C. 5 0 32 12.00 24 5
    31 Millare, Joey T. 5 0 31 13.00 20 5
    32 Mateo, Ruel E. 4½ 0 51½ 22.25 27½ 4
    33 Ancheta, Jonald M. 4½ 0 40½ 18.75 19½ 4
    34 Tungcul, Joshua Philip D. 4½ 0 39 14.50 26½ 4
    35 Bangayan, Eleazar 4 0 43 13.00 27 4
    36 Villarde, Romar L. 4 0 42 16.00 26 4
    37 Calica, Airon Vince P. 4 0 40½ 13.50 22 4
    38 Manglallan, Derrick D. 4 0 40 14.00 18 4
    39 Dayag Jr., Domingo R. 4 0 39 13.00 19 4
    40 Baret, Donald Rey L. 4 0 39 11.00 15 4
    41 Taguinod, Jude T. 4 0 35 10.50 15 4
    42 Mina, Remel A. 4 0 34 14.00 21 4
    43 Addalu, Jomarie P. 4 0 33 13.00 19 4
    44 Rivera, Jake B. 4 0 33 7.00 19 4
    45 Taong, Yhan Fritz S. 4 0 31 7.00 17 4
    46 Baligod, Xandrix Jil C. 3½ 0 35½ 9.75 18½ 3
    47 Tumanguil, Mark Ashley C. 3½ 0 33 7.75 17½ 3
    48 Tumanguil, Danley Spencer N. 3½ 0 30 6.25 10½ 3
    49 Abbariao, Gary Jay M. 3 0 37½ 5.00 19 3
    50 Asuncion, John Paul Andaew S. 3 0 35 7.00 17 3
    51 Sagalon, Jones Dexter C. 3 0 33½ 8.50 12 3
    52 Balintad, Jonel C. 3 0 33 5.50 20 3
    53 Domingo, Bryan B. 3 0 25½ 3.00 15 3
    54 Adviento, Mark Darrel M. 2½ 0 35½ 7.75 19 2
    55 Ballesteros, Mark Lester S. 2 0 39½ 9.00 17 2
    56 Aguinaldo, Chitto B. 2 0 35 5.00 15 2
    57 Dominosil, Johnedel P. 2 0 30 7.00 15 2
    58 Cacatian, Bladeneer A. 1 0 33 0.00 7 1
    59 Formoso, Mark Darylle A. 1 0 24 0.00 7 1
    60 Jayme, Giovani Kim A. 1 0 23 0.00 9 1
    61 Marquez, Ivan Czar 0 0 38 0.00 0 0
    62 Penero, Michael Niguel C. 0 0 37 0.00 0 0
    63 Daguidag, Jaypee L. 0 0 35 0.00 0 0
    64 Mallen, Warren G. 0 0 30½ 0.00 0 0
    65 Ravago, Jeffrey O. 0 0 29½ 0.00 0 0
    66 Apostol, James G. 0 0 29 0.00 0 0
    67 Esteban Jr,, Gerry 0 0 27½ 0.00 0 0
    68 Cailing, Noel M. 0 0 27 0.00 0 0

Girls
    Rank Name Pts Res. BH. SB Fide vict
    1 Geron, Crizelle C. 6 ½ 31½ 26.25 23 5
    2 Manaloto, Highzzy G. 6 ½ 31½ 26.00 25½ 5
    3 Bonifacio, Joribene T. 5½ 0 25 16.50 22½ 5
    4 Yaon, Michelle L. 5 0 31½ 19.50 25 5
    5 Ruaya, Virgenie C. 5 0 30½ 20.25 21 4
    6 Espiritu, Ma. Jessica L. 5 0 25 14.00 18 5
    7 Pernites, Ma. Clark Encar 4½ 0 30 16.75 16½ 4
    8 Coraje, Hiezel 4½ 0 30 16.50 20 4
    9 Pinas, Niece M. 4½ 0 27½ 14.25 20½ 4
    10 Geron, Biancaflor C. 4½ 0 26½ 15.00 19½ 4
    11 Soler, Quinna 4 0 31½ 15.00 21 4
    12 Maret, Kateleen L. 4 0 27 13.00 16 4
    13 Nabua, Ana Jane M. 4 0 24 12.50 15 3
    14 Lancay, Monette S. 4 0 22 10.00 14 4
    15 Betito, Merry Mae 4 0 22 9.50 13 4
    16 Cafirma, Elize Caryl Q. 3½ 0 29 12.75 15½ 3
    17 Whigan, Eunice Joy 3½ 0 27½ 11.00 15½ 3
    18 Acosta, Jessane Marie F. 3½ 0 25½ 10.75 12½ 3
    19 Serbania, Ma. Luisa 3 0 23½ 7.00 14 3
    20 Dupale, Marinel D.* 3 0 21½ 7.00 11 3
    21 Aspiras, Joanna Annaise C. 3 0 21½ 6.00 14 3
    22 Agustin, Ashley Keith A. 3 0 20½ 5.00 10 3
    23 Maret, Charlene L. 3 0 19 6.00 9 3
    24 Marcos, Mikkaela B. 3 0 18½ 6.00 10 3
    25 Laddaran, Karen B. 3 0 18½ 4.00 12 3
    26 Lappay, Cristal Jane S. 2½ 0 21½ 3.75 7 2
    27 Bose, Judy Ann D. 2 0 26 6.00 11 2
    28 Sales, Judy Anne C. 2 0 24 4.00 12 2
    29 Aquino, Sharmaine D. 2 0 19½ 3.50 8 2
    30 Binarao, Melanie T. 2 0 16½ 2.50 6 2
    31 Bareo , Winnie A. 1½ 0 19½ 2.25 2 1
    32 Villaspin, Marah Angelica R. 1 0 20½ 2.00 6 1
    33 Aquino, Princess R. 1 0 19 0.00 4 1
    34 Bautista, Vangielyn H. 0 0 23 0.00 0 0
Last edited by MeAko on Tue Jul 17, 2012 12:53 pm, edited 2 times in total.
The New Filipino Time is ON TIME! at least in chess man lang.. =)
MeAko
Site Admin
 
Posts: 241
Joined: Tue Mar 30, 2010 8:59 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Thu Jul 26, 2012 7:45 pm

Susunod na magkita-kits this weekend for the Batangas City leg, the last leg in Luzon!
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Mon Jul 30, 2012 11:19 am

Please post the final standings for those who will receive the files.

And hope it gets posted in chess-results.com for the round-by-round results...
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby Gambiteer on Tue Jul 31, 2012 9:18 am

any updates of the Batangas Leg 2012 final standing and round by round results. thanks!
Gambiteer
Chess Tournament Organizer
 
Posts: 179
Joined: Mon Jul 21, 2008 10:14 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Tue Jul 31, 2012 3:36 pm

Probably due to the weather, having inconsistent internet link. Have harder time to transfer files on the standings...

What I can just recall for the qualifiers to the finals were as follows :

Boys Juniors - Nigel Galan, Jerad Docena

Boys Kiddies - Daryl Samantila, Carl Valdellon

Girls Juniors - Joy Acedo

Girls Kiddies - Alexis Osena

For chess-results.com, our best bet is Ilann, as Gatz was not in the Batangas City team.
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Wed Aug 01, 2012 9:13 am

I went thru the posts on the 3 legs so far, looks like ff is the partial list of Finals qualifiers, pending the Visayas & Mindanao legs :

BOYS JUNIORS
Nazario, Mansanero, Lagula, Guya, Galan, Docena

BOYS KIDDIES
Caranyagan,Marcellana,Presente,Rilloraza,Samantila,Valdellon

GIRLS JUNIORS
Pineda,Atayde,Geron,Acedo

GIRLS KIDDIES
Magpily,Docena,Abuzo,Osena

Can start the 'guessing game' for the next qualifiers...
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Tue Aug 14, 2012 2:11 pm

BOYS JUNIORS
Nazario, Mansanero, Lagula, Guya, Galan, Docena
Literatus,Baldesimo

BOYS KIDDIES
Caranyagan,Marcellana,Presente,Rilloraza,Samantila,Valdellon
Sevillano, Honculada

GIRLS JUNIORS
Pineda,Atayde,Geron,Acedo,Palero

GIRLS KIDDIES
Magpily,Docena,Abuzo,Osena,Ocliasa

Just waiting for the Visayas leg to complete the Finals cast !
Last edited by laminin on Tue Aug 14, 2012 2:12 pm, edited 1 time in total.
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby knightnrook on Tue Aug 14, 2012 7:05 pm

20th Shell National Youth Active Chess Championship - Mindanao Region - Davao Leg
August 11-12, 2012
SM City Davao, Ecoland, Davao City


Tournament Director: NA Ronnie Tabudlong
Chief Superivising Arbiter: National Arbiter Jun Cuizon
Deputy Arbiters: FA Marvin Ruelan, NA Alexander Dinoy, NA Prospero Cruz, CA Romy Parreno, Alexander Angsingco

Junior Boys
Final Ranking
Rank Name Club Pts Res. BH. SB Fide vict Remarks
1 LITERATUS, Austin Jacob Doña Carmen National High School 8 0 51 47.00 40 8 Champion / Qualifier
2 BALDESIMO, Junmark- Cor Jesu College Of Digos City 7½ ½ 55½ 45.50 39 6 2nd place / Qualifier
3 LESACA, Jon Christian- Cor Jesu College Of Digos City 7½ ½ 54½ 43.25 42½ 7
4 BATUCAN, John Ray- Doña Carmen Denia National High School 7 0 57 42.00 38 7
5 BATUCAN, Neptali Iii- Cor Jesu College Of Digos City 7 0 50½ 35.00 37 7
6 ACEDO, John Gerard- Bukidnon State College 7 0 50½ 34.50 36 7
7 BALBONA, Felix Shaun- University Of San Carlos - Cebu City 6½ 0 50 31.25 36 6
8 TABADA, Kenneth John- Jose Maria College 6½ 0 47 32.25 36 6
9 BORINAGA, Daniel Rome- Holy Cross College Of Sasa 6½ 0 45 30.75 29½ 6
10 ORTIZ, Bhell- Out Of School Youth 6½ 0 44 29.00 30½ 6
11 TOLERAN JR., Ademar- Holy Cross Of Davao College 6½ 0 41½ 31.25 30½ 6
12 GASTALA, Michael- Notre Dame Of Marbel University 6 0 51½ 30.00 34 6
13 ENGAY, Jayson Jr.- F. Bangoy National High School 6 0 51½ 29.50 34 6
14 LLANOS, Adrian Alain- Cor Jesu College Of Digos City 6 0 50 30.00 32 5
15 TRANGIA, Jimzon- Holy Cross Of Davao College 6 0 48 29.00 33 6
16 LABRADOR , Kevin Mark- San Pedro College Of Davao 6 0 42 21.50 27 6
17 DIOQUINO, Kalyph- Ateneo De Davao University 6 0 42 26.50 26 6
18 CAÑAVERAS, Ruel- Um Panabo City 6 0 38½ 23.50 27 6
19 ARAGONES, Jerome- Pisd 6 0 38 22.00 24 6
20 AÑABIEZA, Clark Kent- Jose Maria College 5½ 0 54 29.75 33 5
21 ENGAY , Danilo Jr.- University Of Mindanao 5½ 0 50½ 28.00 31 4
22 DALIPE, Jayben Ian- Cor Jesu College Of Digos City 5½ 0 46 25.75 32 5
23 LAGURA, Marcelo- Jose Maria College 5½ 0 46 27.75 30½ 5
24 LLANA, John Patrick Llana- University Of Southern Philippines 5½ 0 45½ 25.00 29½ 5
25 ACAS, Alvin- Holy Cross Of Davao College 5½ 0 45 24.25 29 5
26 BATO, Cris Chard- A.O Florendo National High School 5½ 0 44 23.25 29½ 5
27 VILLANUEVA, Ralph Jason- Usep-Davao 5½ 0 42½ 18.75 27 5
28 VILLANUEVA, John Paul- University Of Southern Philippines 5½ 0 40½ 24.75 28½ 5
29 HINAMPAS, James- University Of Southern Philippines 5½ 0 36½ 22.75 24½ 5
30 HARAYO, Ardy Jr.- Doña Carmen Denia National High School 5 0 45½ 19.50 29 5
31 REYES, Ralph Miguel- Ateneo De Davao University High School 5 0 45½ 19.00 28 5
32 YAP, Andrian John- University Of Mindanao 5 0 45 21.75 29 4
33 CAÑAVERAS, Roberto- Um Panabo City 5 0 45 20.00 26½ 4
34 METRAN, Joshua- University Of Mindanao 5 0 44½ 21.50 24 5
35 CRISOLOGO, Arjun Niel- Villanueva National High School - Misamis Oriental 5 0 43½ 18.00 27 5
36 SISON, Marco Lorenzo- San Pedro College Of Davao 5 0 42 17.00 18 4
37 ALMEJAS, Arvin- Holy Cross College Of Sasa 5 0 41½ 19.00 29 5
38 BULICATIN, Richard- Panabo National High School 5 0 41½ 17.50 21 5
39 MIRANTES, Raymondwil- Enrico T. Nograles National High School 5 0 40½ 16.00 23 5
40 FORMACION, Jaypee Wendyl- Spc-Davao 5 0 40½ 18.50 21 5
41 DIOCADIZ, Nikko- University Of Southern Philippines 5 0 39 18.50 24 5
42 GUEVARRA, Denis Duey- Precious International School Of Davao 5 0 37½ 17.50 19 5
43 ALMAZAN, Paul Edward- University Of Immaculate Concepcion 5 0 37 18.00 21 5
44 SANCHEZ, Recto Jr.- Usep-Davao 5 0 36½ 21.25 27½ 4
45 CAMARTIN, Jason Dwight- Pisd 5 0 35½ 16.00 21 5
46 ECHALICO, Dexter- Holy Cross Of Davao College 4½ 0 45 20.00 28½ 4
47 CARIGO, Karl Dominic- Pisd 4½ 0 44½ 19.25 23 4
48 RAFALES , Baltazar Jr- San Lorenzo Ruiz Academy Of Polomolok 4½ 0 44 18.50 26½ 3
49 LOPEZ, Carlito- Out Of School Youth 4½ 0 43½ 19.00 28½ 4
50 DIOLOLA, Windelbert James- Trade School Of Gen. Santos City 4½ 0 41 17.25 24 3
51 BANTUGAN, James Rhey- Holy Cross College Of Sasa 4½ 0 38½ 14.75 22 4
52 DAPAR , Jonathan- Usep-Davao 4 0 46 15.50 28 4
53 BALANAY, Erick- Usep-Davao 4 0 43 16.00 20 4
54 PAYNO, Keistein Dan- Addu-Davao 4 0 43 15.50 20 3
55 VIDAD, Jon Paolo- Davao City National High School 4 0 42 16.50 22 4
56 SISON, Neil John Lawrence- Learning Research Center - Pnhs 4 0 42 16.00 21 4
57 MALDEPEÑA, Jeffrey- Davao City National High School 4 0 41½ 13.50 23 4
58 YNGAYO, Nathaniel- Davao Central College 4 0 38½ 11.00 23 4
59 RICARSE, Kyle Henry- Daniel Aguinaldo National High School 4 0 38 13.50 23½ 3
60 GO, Piolo- Precious International School Of Davao 4 0 37 17.00 22 4
61 BANDOQUILLO, Christian- Pisd 4 0 37 11.00 20 4
62 DAPEDRAN, Jason- San Pedro College Of Davao 4 0 36½ 12.00 20 4
63 ANG, Jesse Cris Louis- Dcnhs 4 0 36 10.00 19 4
64 MARINO, Paul Jeric- Ama Computer 4 0 35½ 12.00 18 4
65 TUMPAG, Vince Albert- University Of Mindanao 4 0 32 12.00 19 4
66 ABANDO, Alex- Addu-Davao 4 0 31 9.50 18 4
67 AMORA, Ian John- Dcnhs-Davao 4 0 29 10.50 15 4
68 MACADANGDANG, Josiah Oawald- Precious International School Of Davao 4 0 27½ 12.00 16 4
69 ESTRADA, Viron Gil- Philippine Science National High School 4 0 27½ 8.50 13 4
70 ORCULLO, Charles Glenn- Monserrat Camp School De Davao 3½ 0 37 9.25 14½ 3
71 CASTRODES, John Michael- Our Lady Of Fatima 3½ 0 31 8.75 14½ 3
72 SAGAYNO, Fortune John Ray- Addu -Davao 3 0 37 7.00 17 3
73 BESANA, Dave- Philippine Science National High School 3 0 36½ 8.50 19 3
74 ALVAREZ, Troy Morrissey- Mintal Comprehensive High School 3 0 35 9.00 20 3
75 MAGAWAY, John Bencer- Usep-Davao 3 0 34 9.00 16 3
76 ALBINDA, Alrhyz Gerard- University Of Southern Philippines 3 0 33½ 5.50 12 3
77 JANOLINO, Kent- Precious International School Of Davao 3 0 31½ 7.00 11 3
78 RAHMATOL, Mustafa Rhey- Addu-Davao 3 0 31 10.00 14 3
79 NAVE, Rave- Davao City National High School 3 0 30½ 10.50 19 3
80 SANTOS, Shaine- Davao City National High School 3 0 29 9.50 16 3
81 NANO, Orville Jecon- Precious International School Of Davao 3 0 27½ 6.50 13 3
82 ENRIQUEZ, Noel- Francisco Bangoy National High School 2½ 0 36½ 7.25 14½ 2
83 CAWASA, Nizar- Usep-Davao 2 0 37 6.00 12 2
84 GUNIDA, Christopher- Mindanao Christian Foundation College Of Seminary 2 0 36½ 8.50 16 2
85 ALVAREZ, Trey Magnus- Mintal Comprehensive High School 2 0 35½ 6.00 13 2
86 YAP, James- Our Lady Of Fatima 2 0 34 4.00 9 1
87 CORSINO, Manuel Paolo- Usep-Davao 2 0 31½ 5.00 7 2
88 PERVANDOS, John Loyd Our Lady Of Fatima 1 0 29½ 3.00 7 1
89 ROMUGA, Virgil Philip- Up - Mindanao 0 0 42½ 0.00 0 0
90 LAURE, Edison Edgar- Dcnhs-Davao 0 0 42 0.00 0 0
91 AMPER, Alasandir Gyasui- Ateneo De Davao University High School 0 0 41½ 0.00 0 0
LUMEN, Lorenz Daniel- Up - Mindanao 0 0 41½ 0.00 0 0
93 ORIA, Cloyd John- Ateneo De Davao University High School 0 0 41 0.00 0 0
94 RIVERA, Derf Fredrick- Mintal Comprehensive National High School 0 0 40 0.00 0 0
95 APAO, James- Cogon National High School 0 0 39 0.00 0 0
DADOLE, Erl Cydric- Misamis Oriental General Comprehensive High School 0 0 39 0.00 0 0
TUGAY, Ronaldo Jr.- Up - Mindanao 0 0 39 0.00 0 0
98 DIAGBEL, Alexis- Ateneo De Davao University High School 0 0 38½ 0.00 0 0
99 ECLE, Cloyd Joshua- Addu-Davao 0 0 38 0.00 0 0
100 CONCEPCION, Ryan- Notre Dame Of Marbel University 0 0 37½ 0.00 0 0



Kiddies Boys

Final Ranking
Rank Name Club Pts Res. BH. SB Fide vict Remarks
1 SEVILLANO, Rhenzy Kyle- Cebu City 9 0 55 55.00 45 9 Champion/Qualifier
2 HONCULADA, Kenneth Norman- Xavier Universtiy Grade School - Cdo 7 0 53 38.00 38 7 2nd place / Qualifier
3 DIOLOLA JR., Alberto- Holy Trinity College Of Gen. Santos City 7 0 52½ 37.50 33 7
4 BALBONA, John Francis- University Of San Carlos -Cebu City 7 0 51½ 35.50 39 7
5 SILAO, Raymart- Lawa National Central National High School 7 0 49 36.00 36 7
6 CANINO, Ronald- The Little Me Learning Center-Cagayan De Oro City 6½ 0 51 36.25 32 5
7 SARCHEZ, Chrisus Joshua- Osita Elementary School - Koronadal 6½ 0 50 34.00 32½ 6
8 HIJASTRO, Ardyin- Ireneo National High School - Gen Santos City 6½ 0 46½ 30.25 35 6
9 ESPIRITU, Gian Patrick- Xavier Universtiy Grade School - Cdo 6 0 54 33.50 34 6
10 MICIANO, John Marvin- Ateneo De Davao High School 6 0 53 31.50 33 5
11 ASUNCION, Gino- University Of Immaculate Concepcion College 6 0 52 29.00 36 6
12 JORGIO , Andre Miguel- Notre Dame Dadiangas College 6 0 51 32.00 33 6
13 RANARIO, Aldin Ronulfo- West City Central School Carmen - Cagayan De Oro City 6 0 50 29.00 33½ 5
14 ABAO, Cedric- Regional Science High School -Gusa - Cdo 6 0 49½ 31.25 32½ 5
15 AYON, Charles Faith- Jose Catolico Elem. School - Comval 6 0 48½ 25.50 32 6
16 RICARSE, John Leonard- Daniel Aguinaldo National High School 6 0 47½ 28.50 29½ 5
17 GURANG, Jason Jay- Lorenzo Sarmiento National High School 6 0 47 28.25 32½ 5
18 ENGAY, Jet- F.Bangoy National High School 6 0 42½ 27.75 29½ 5
19 SALUDSONG, Tahseen- Holy Cross Of Davao College 6 0 41½ 23.00 31½ 5
20 VILLACANAS, Jc James- Ateneo De Davao University High School 6 0 41½ 26.25 28 4
21 GUERERO, Louis Van- Lawa Central Elem School 6 0 40½ 25.50 25 6
22 PLACENCIA, Kurt John- Magallanes Elem. School 5½ 0 48 26.25 30 4
23 SARCHEZ, Chrisus Joseph- Osita Elementary School - Koronadal 5½ 0 47½ 28.50 29½ 4
24 DE ASIS, Allen Davin- Magallanes Elem. School 5½ 0 47 25.00 28 5
25 YNGAYO JR., Eric- Davao Central College 5½ 0 45½ 26.00 29 5
26 GIMONY, Bhing Joel- Jose Maria College 5½ 0 45½ 24.75 26 5
27 ERUM, Jasper Seth- Lawa Central Elem. School 5½ 0 44½ 23.00 30 5
28 SATO, Carl Zirex- Ramon Magsaysay Elem School 5½ 0 44½ 24.25 29½ 5
29 TERIOTE, Neil- Mintal Comprehensive National High School 5½ 0 43 23.25 24 5
30 BALBONA, James Andrew University Of San Carlos -Cebu City 5½ 0 42 22.25 27 5
31 VARQUEZ, Norman James- Doña Pilar Learning Center 5 0 47 24.00 27 5
32 CUI, Reymark Pone- Koronadal 5 0 46½ 18.50 27 5
33 VIAJAR, James Noel- Father Saturnino Urios University 5 0 45½ 20.00 25 5
34 ZAMORA, Jay- Rabat Rocamora Mati Central Elem. School 5 0 45½ 23.25 24½ 4
35 ERUM, Jasper Jay- Lawa Central Elem. School 5 0 44½ 21.25 23½ 4
36 DIAZ, John Paul- Gredu Elem. School Of Panabo (davraa) 5 0 42½ 20.00 27 5
37 TAYCO, Terrence Gem- Stratford - Gen. Santos City 5 0 42 19.00 26 5
38 HONCULADA, Karl Francis- Xavier Universtiy Grade School - Cdo 5 0 42 19.50 25 5
39 VILLAREAL, Jelord- Mintal Comprehensive National High School 5 0 41½ 20.50 29 5
40 PLACENCIA, Kenneth James- Holy Cross Of Davao College 5 0 41½ 20.00 27 5
41 SABAY, Leo Bhen- Davao City Special National High School 5 0 41½ 18.00 26 5
42 MANTILLA, Earl Rhay- Magallanes Elem. School 5 0 41 20.50 25½ 4
43 DAVAO, Ach James- Lahi Elem. School - Maragusan 5 0 40½ 20.75 24½ 4
44 TIAMSON, Matthew Kyle- Don Juna Dela Cruz Central Elem School 5 0 40½ 19.75 23 4
45 METRAN, Kryz Lord Owen- Lorenzo Sarmiento Sr. National High School 5 0 39 16.50 26 5
46 LOPEZ, Rhitchel Fritz- Davao Del Sur National High School 5 0 35½ 16.00 24 5
47 HAYAG, Kenneth- A.O Florendo Elem. School 5 0 35 17.00 19 5
48 CARESOSA, Japeth Aaron- Panabo Faith Mission Academy (davraa ) 4½ 0 50 23.00 27½ 3
49 MONTEJO, Christelle Jan- Assumption Of Mawab 4½ 0 43 18.00 23 4
50 VARQUEZ, Michael John- Doña Pilar Learning Center 4½ 0 42 17.75 25 4
51 BAGTAS, Gerry "bo"- Davao Christian High School 4½ 0 41 16.00 20½ 4
52 ACEDO, Macloyd- Mintal Comprehensive National High School 4½ 0 41 17.75 19½ 4
53 BUCIO, Eusejyll Trife- Mintal National High School 4½ 0 40 14.25 24 4
54 BUENAFE, Rodel- San Isidro Elem. School 4½ 0 39½ 16.50 21 3
55 LIWANAN, Erbel- Jose Maria College 4½ 0 37½ 16.00 19½ 4
56 CAASI, Jonathan- Davao Christian High School 4 0 47½ 20.00 26 4
57 TIAGAN, Joshua Noel- Ateneo De Davao University High School 4 0 45 17.25 25 2
58 GALILEA, John Bryl Kent- Precious International School Of Davao 4 0 44 17.00 23 4
59 BENOGSODAN, Ralph Renzo- Sta. Ana Central Elem School 4 0 41 15.00 24 4
60 CASIRO, Gerald- Davao City Special National High School 4 0 39½ 14.00 19 4
61 PAGCAMAAN, John Carlo- Davao Oriental Regional Science High School (davraa) 4 0 39 14.25 21½ 3
62 BERNARDO, Jude Isaac- Ateneo De Davao University High School 4 0 38 14.50 18 4
63 LEGASPI, Edsil- Kaputian Central Elem. School 4 0 37½ 12.00 21 4
64 VIRTUDAZO, Adrian- Philippine Science National High School 4 0 37½ 15.25 18½ 3
65 BERTULFO, Van Paulo- Precious International School Of Davao 4 0 37 13.00 18 4
66 MOULIC, Aldrian- Immanuel School Of Davao 4 0 36½ 12.00 18 4
67 PANGAN, Ivan Miguel- Precious International School Of Davao 4 0 35½ 11.75 19½ 3
68 TACGOS, John Lexter- A.O Florendo Elem. School 4 0 34 11.00 19 4
69 INAYAN, Jemuel Jay- Kaputian Central Elem. School 4 0 33½ 12.00 19 4
70 FLORES, John Kenneth- Mawab Central Elem School 4 0 33 9.50 19 4
71 PANES, Januarius Anthony- Jose Maria College 4 0 33 13.00 16 4
72 LABASANO, Zandro Justine- Philippine Science National High School 4 0 32½ 11.00 14 4
73 PONCE DE LEON, Jose Lorenzo- Precious International School Of Davao 4 0 27½ 9.00 15 4
74 BARCENA, Elijah- Ateneo De Davao University High School 3½ 0 43 15.00 22 3
75 BALITE, Jerome Paolo- Ateneo De Davao University High School 3½ 0 36½ 10.50 16 3
76 METRAN, Kyle Patryk- Mawab Central Elem. School Sped Center 3½ 0 33½ 8.25 16 3
77 SALON, Mark Gil- A.O Florendo Elem. School 3½ 0 33 6.75 16 3
78 VILLAR, Patrick Lorenz- Monserrat Camp School Of Davao 3½ 0 27 6.75 13½ 3
79 GAWAT, Randolf Steve- Sta. Ana Central Elem School 3 0 40½ 10.00 19 3
80 LAUZON, Hans Vincent- Fr. Justin Russolillo School Of Davao 3 0 35½ 7.00 18 3
81 STO. DOMINGO, Voltaire- Ateneo De Davao University High School 3 0 35 9.00 16 3
82 EMPLEO, Jan Andre- Jose Maria College 3 0 34½ 8.00 14 3
83 CEPEDA, Pierce- Imelda Elem School 3 0 33 8.00 13 3
84 CEPEDA, Paul- Imelda Elem School 3 0 33 9.00 12 3
85 ALAGON, King Christopher- Monserrat Camp School Of Davao 3 0 30½ 6.00 13 3
86 BOLONOS, Jemwel- A.O Florendo Elem. School 3 0 26 4.00 11 3
87 MORATA, Keith Dominic- Notre Dame Of Marbel University 3 0 26 2.00 6 3
88 SENAJONON, Kylle- Kaputian Central Elem. School 3 0 24 5.00 13 3
89 MORALES, Chan Marl- Monserrat Camp School Of Davao 2½ 0 35 4.75 11½ 2
90 JUSAYAN, Brian Lionel- Imelda Elem School 2 0 35½ 7.00 11 2
91 FERNANDEZ, Kim- Mindanao Christian Foundation College & Seminary 2 0 32½ 2.00 16 2
92 ABUEVA, Adonis Ii- Jose Maria College 2 0 30 1.00 9 2
93 JUSAYAN, Armand Louie- Imelda Elem School 2 0 29 5.00 13 2
94 LONGHAS, Jeric Angelo- Kaputian Central Elem. School 2 0 25½ 3.00 8 2
95 LAGURA, Gemuel- St. Peters College Of Toril 2 0 23½ 1.00 7 2
96 OLARTE, Adrain Luis- Gredu Elem. School Of Panabo 1 0 32½ 4.00 8 1
97 JUSAYAN, Edmund Joey- Imelda Elem School 1 0 32 3.50 8 1
98 ADIN, Nadzmer- Our Lady Of Fatima 0 0 32½ 0.00 0 0
Ilio, Ludwig- Enrico Nograles Elem. School. 0 0 32½ 0.00 0 0
100 ABUEVA, Andre Nathaniel- Jose Maria College 0 0 31 0.00 0 0


Kiddies Girls

Final Ranking

Rank Name Club Pts Res. BH. SB Fide vict
1 OCLIASA, Frince Ezra Vanje- Mati School of Arts & Trades-Mati City 6½ 0 33 30.25 27 6 Champion/Qualifier
2 MOULIC, Ella Grace- Holy Cross Of Davao College 5½ ½ 33 24.50 24½ 4
3 GIMONY, Joerlz- Jose Maria College 5½ ½ 29½ 20.25 24½ 5
4 BUENAFE, Honey Grace- San Isidro Elem. School 5 0 32 21.50 21 4
5 YNGAYO, Irish- Davao Central College 5 0 32 21.25 23½ 4
6 CRISOLOGO, Janin- Villanueva National High School - Misamis Oriental 5 0 31½ 21.00 20 4
7 TABUDLONG, Zsuzsa Grace- Davao Wisdom Academy 5 0 31½ 20.00 21 5
8 OPEMA, Julie Ann- Merry Child School Of Cagayan De Oro City 5 0 30 20.25 20 4
9 SASAM, Amavelle Jane- Davao City Special National High School 5 0 30 20.25 19 4
10 BANGUIRAN, Kristense- Fatima National High School - Gen. Santos City 5 0 28½ 17.00 20 5
11 ELIZONDO, Dianne Kaye- Merry Child School - Cagayan De Oro City 5 0 27 15.75 19 4
12 YNGAYO, Lorraine- Davao Central College 4½ 0 29 16.50 18 4
13 TABUDLONG, Alisa Galliamova- Davao Wisdom Academy 4½ 0 28½ 16.50 17 4
14 GEVEROLA, Kythryn- Lawa National High School 4½ 0 28 15.00 19½ 4
15 JORGIO, Alliah May- Notre Damme of Dadiangas 4½ 0 20½ 10.75 14½ 4
16 BULICATIN, Queenie Joy- Gredu Elem. School Of Panabo (davraa) 4 0 29 15.00 17 4
17 VARQUEZ, Mary Frances- Doña Pilar Learing Center 4 0 28½ 13.00 19 4
18 GUEVARRA, Caissa Jane- Davao Central College 4 0 26 12.00 17 4
19 HARAYO, Jela Marie- Doña Carmen Denia National High School 4 0 25½ 10.50 16 4
20 ALFAR, Jannine Juvy- Tugbok Central Elem. School Sped Center 4 0 25 11.00 15 4
21 OSITA, Janelle Liv- Osita Elem. School - Koronadal 4 0 23½ 9.50 18 4
22 REYES, Sheila Mae- Sta. Ana Central Elem. School 4 0 23 10.50 17 4
23 TUYAC, Kristelyn- Lyceum Of Mawab ( Davraa ) 4 0 21½ 9.00 13 4
24 MIRANTES, Giddel- Enrico T. Nograles National High School 3½ 0 29 12.25 16 3
25 BAUTISTA, Jessa Marie- Agro Industiral Foundation College Of The Philippines 3½ 0 25½ 9.75 14 3
26 JUAREZ, Marie Yentel- Davao City Special National High School 3½ 0 25½ 9.25 16 3
27 BENOGSODAN, Rhobie Shayne- Sta. Ana Central Elem. School 3½ 0 22 6.75 15 3
28 GUEVARRA, Florence Faith- Davao Central College 3 0 28½ 8.00 15 3
29 GUARDARAMA, Famila- A.O Floirendo National High School 3 0 26 8.00 14 3
30 SABILLA, Mitz Angelique- Tugbok Central Elem. School 3 0 24½ 7.00 11 3
31 LAMINERO, Niña Rae- University Of Immaculate Concepcion 3 0 24 7.50 12 3
32 TIAMSON, Julliana Marie- Don Juan Dela Cruz Elem School 3 0 21½ 4.00 12 3
33 MIRANDA, Marielle- Ateneo De Davao University High School 3 0 20½ 5.00 9 3
34 PANES, Julienne Andrea- Jose Maria College 3 0 19½ 7.00 10 3
35 EMBALZADO, Henrielle- Tugbok Central Elem. School Sped Center 3 0 19½ 5.00 13 3
36 ROMERO, Angeline Ina- Kaputian Central Elem. School 3 0 19½ 3.50 9 3
37 SAGAYNO, Queenee Amor Angeles- Mintal Comprehensive National High School 3 0 15½ 5.00 10 3
38 ALAGON, Aubrey- Monserrat Camp School De Davao 2½ 2 25 7.25 8½ 2
39 JABLA, Aleia Ysabel- Ateneo De Davao University High School 2½ ½ 19½ 2.25 7½ 2
40 VILLENA, Julianne- Ateneo De Davao University High School 2½ ½ 15 2.25 6½ 2
41 BONLEON, Julienne Isabel Luz- Ateneo De Davao University High School 2 0 22½ 5.00 9 2
42 SALAJUDIN, Lienane Faith- Don Juan Dela Cruz Elem School 2 0 20 2.00 10 2
43 FORONES, Precious Grace- Kaputian Central Elem. School 2 0 19½ 3.00 10 2
44 ERISPE, Jillianne Andre- Ateneo De Davao University High School 2 0 17½ 2.50 7 2
45 PALACIO, Melyza Kate- Kaputian Central Elem. School 2 0 15 0.00 7 2
46 GADOR, Margellee- A.O Floirendo National High School 1 0 19½ 0.00 6 1
47 BUENAFLOR, Noor Anne- Philippine Science National High School 1 0 18 0.00 4 1
48 BAUTISTA, Mercy- Our Lady Of Fatima Academy 0 0 18½ 0.00 0 0
49 BACLAYON, Me Ann Joy- St. Anthony Parish School - Misamis Oriental 0 0 17½ 0.00 0 0
50 DELA CORTA, Monique- Mintal Comprehensive National High School 0 0 16½ 0.00 0 0

Program Swiss-Manager developed and copyright © by DI.Heinz Herzog, 1230 Vienna Joh.Teufelg.39-47/7/9,
Mail:h.herzog@swiss-manager.at,homepage http://swiss-manager.at, User:milestone, 2011/10/27

Junior Girls

Final Ranking

Rank Name Club Pts Res. BH. SB Fide vict
1 PALERO, Mary Israel- Holy Cross Of Davao College 7 0 30½ 30.50 28 7 Champion/Qualifier
2 APAO, Exiquila- University Of Mindanao 6 0 29½ 22.50 25 6
3 DAVAO, Angel- New Albay National High School - Maragusan 5½ ½ 32 24.25 21½ 5
4 ALDOVINO, Rose Irene- Bukidnon State University 5½ ½ 30 22.75 21½ 4
5 NGO , Cristine Grace- University Of Mindanao 5 0 33½ 20.50 23 5
6 YNGAYO, Dhona- Davao Central College 5 0 29 18.00 20 5
7 MENIANO, Kathleen- Bukidnon State University 5 0 28 17.00 21 5
8 CAINGLES, Janes Hitfield- Holy Cross Of Davao College 5 0 27 17.50 20½ 4
9 BOSTON, Jennlyn- 5 0 24½ 15.50 16 5
10 GURANG, Joselyn- Jose Maria College 4½ 0 28 17.00 20 3
11 VIDAD, Gwynn Cyrille- University Of Mindanao 4½ 0 26½ 15.25 17½ 4
12 LIWANAN, Erna- Jose Maria College 4½ 0 23½ 13.75 14½ 4
13 LAGANG, Jane- Holy Cross Of Davao College 4 0 34 15.50 21 4
14 PALERO, Geneses May- Holy Cross Of Davao College 4 0 29 14.00 20 3
15 CAÑADA, Emily Christine- Cor Jesu College Of Digos City 4 0 28 14.25 16½ 3
16 SURPOSA, Frances Dianne- Gsc Sped Integrated School - Gen Santos City 4 0 28 13.00 17 4
17 GALLEGO, Crista Mae- Cor Jesu College Of Digos City 4 0 27½ 13.00 19 4
18 LEQUIN, Mary Jonah- Doña Carmen Denia National High School 4 0 27½ 13.00 17 3
19 HAYAG, Venz- A.O Floirendo National High School 4 0 26 11.50 16 4
20 ABABA, Lee Jean- Cor Jesu College Of Digos City 4 0 25½ 11.00 17 4
21 BACSAL, Jesamari- Holy Cross Of Davao College 4 0 24½ 11.00 16 4
22 AMONCIO, Hanna Joyce- Philipppine Science High School 4 0 22 9.00 15 4
23 MELO, Jovie- A.O Floirendo National High School 4 0 20½ 9.00 12 4
24 YNGAYO, Yna Krisha- Davao Central College 3½ 0 28 13.50 18 3
25 SURPOSA, Deanne Aubrey- Gsc Sped Integrated School - Gen Santos City 3½ 0 27 12.25 14 3
26 CHIN, Famela Marie- Cor Jesu College Of Digos City 3½ 0 26 8.25 15 3
27 CRUZ, Nadyn Victoria- Out Of School Youth 3½ 0 24 8.75 17½ 3
28 ROSATACE, Darlyn Mae- Cor Jesu College Of Digos City 3½ 0 22 11.00 13½ 2
29 GIMONY, Erlz Joe- Jose Maria College 3½ 0 22 7.75 11½ 3
30 CASTRO, Kryzafel- Ateneo De Davao University 3 0 26½ 9.75 12 2
31 MARZADO, Rena Jane- University Of Southern Philippines 3 0 26 9.00 14 3
32 APAS, Analyn- Mintal Comprehensive National High School 3 0 23½ 7.00 11 3
33 YAP, Sandina- University Of Southern Philippines 3 0 22½ 5.50 12 3
34 AMORA, Mary Lou- University Of Mindanao 3 0 22 6.00 10 3
35 INFIESTO, Marianne Jasmine- Davao City NHS 3 0 21½ 6.50 10 3
36 ADANTE, Angelica- Ateneo De Davao University 3 0 20 4.00 10 3
37 VIDAD, Bea Glyza- Davao City National High School 3 0 16½ 5.00 9 3
38 BARAYUGA, Dianne- Ateneo De Davao University High School 2½ ½ 23½ 5.25 11 2
39 GARBO, Hanna Grace- Davao City National High School 2½ ½ 21½ 4.25 11 2
40 ANDRES, Shaira Mae- Ateneo De Davao University 2 0 24 3.00 7 2
41 BONGO, Jeanha Rey- University Of Southern Philippines 2 0 21½ 4.00 9 2
42 RAFALES, Valerie- 2 0 20 2.00 3 2
43 GEPIGA, Jovelyn- Mintal Comprehensive National High School 2 0 19 3.00 5 2
44 PACINABAO, Kirbie Mae- Up-Mindanao 2 0 18½ 4.00 6 2
45 BINGTAN, Jonife- University Of Southern Philippines 2 0 18½ 3.00 7 2
46 BACASNO, Jomar Dane- 2 0 14½ 3.00 5 2
47 MATEO, Maria Helinda- Holy Cross Of Davao College 1½ 0 27 6.00 9½ 1
48 MABANO, Venus- University Of Mindanao 1 0 20 3.00 7 1
49 BRIONES, Stella Maris- University Of Southern Philippines 1 0 18 1.00 4 1
50 RUELO, Jovil Olym- Philipppine Science High School 1 0 17 2.00 3 1

Program Swiss-Manager developed and copyright © by DI.Heinz Herzog, 1230 Vienna Joh.Teufelg.39-47/7/9,
Mail:h.herzog@swiss-manager.at,homepage http://swiss-manager.at, User:milestone, 2011/10/27
knightnrook
Aspiring Chess Master
 
Posts: 2
Joined: Thu Mar 11, 2010 9:40 am

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Tue Aug 28, 2012 8:05 am

Anybody who knows the Cebu leg qualifiers, please share
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby blundercheck on Tue Aug 28, 2012 6:47 pm

Alfer Fernandez and Diana Pabatang rule Shell chess Visayas leg.
From Philstar:
http://www.philstar.com/SportsArticle.aspx?articleId=842645&publicationSubCategoryId=69&keyword=sp_others
blundercheck
Grandmaster
 
Posts: 54
Joined: Mon May 28, 2012 6:45 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Wed Aug 29, 2012 12:16 pm

Thanks to blundercheck for sharing that Philstar article !
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Mon Sep 10, 2012 1:50 pm

Malapit na nga pala, Sept 22-23 ang Grand Finals, all the best to the finalists, their parents / families & Coaches!

Kudos again to Shell Active Chess on their 20th year!
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby blundercheck on Tue Sep 11, 2012 2:45 am

2012 Shell National Grand Finalists. Thanks to Tournament Director NA Alex Dinoy for providing the final table data.
http://blundercheck.com/2012-shell-youth-active-chess-grand-finalists/?doing_wp_cron=1347298615.2002470493316650390625#more-1028
blundercheck
Grandmaster
 
Posts: 54
Joined: Mon May 28, 2012 6:45 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Thu Sep 20, 2012 12:59 am

This weekend na for those who have time to take a peek at the Megamall.

For this year's batch of finalists, specially for the Boys Kiddies eh mas madaming kilala since contemporaries ng son-player na U14... all the best in the games!

Here's the MB article :

Shell Nat’l Chess Tilt Set
September 19, 2012, 8:27pm
Thirty-two players who hurdled grueling nationwide eliminations over the last three months compete for ultimate honors in the grand finals of the 2012 Shell National Youth Active Chess Championships on Sept. 22-23 at the SM Megamall Event Center in Mandaluyong City.

Now on its 20th year, Shell Active Chess as it is popularly called is a grass roots sports program organized by Pilipinas Shell Petroleum Corporation aimed at discovering the next Filipino chess grand master (GM).

Over the years, Shell Active Chess has produced world-class chess players such as GMs Wesley So and Mark Paragua who led the Philippines’ impressive campaign in the recently concluded World Chess Olympiad in Turkey.

Shell has introduced innovative methods to improve the competition and challenge wood pushers to hone their skills. This year’s edition stretched over a five-city circuit from Mandaluyong in Metro Manila to Tuguegarao in Northern Luzon, Batangas City in Southern Luzon, Davao City in Mindanao and Cebu City for the Visayas. Competition was limited to the top 300 players in each geographic location which pushed the level of competition higher.

Jerad Docena of Wesleyan College Manila hopes to complete his leap from a Kiddies champion to a Juniors king as he joins nine other qualifiers in the premier boys’ Juniors category of the annual talent search sponsored by Pilipinas Shell.
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Fri Sep 21, 2012 1:02 pm

The finalists and their parents will probably be booked in the assigned place starting tonight.

All the best in the games starting tomorrow!
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sat Sep 22, 2012 5:16 pm

5 rounds daw today for Boys, while sa Girls na double round robin eh 6 games today.

May upsets daw sa opening round sa Boys, hopefully will get text on the standings for Boys at end of day.

Maybe gambiteer can share leaderboard for Girls Juniors...
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sat Sep 22, 2012 7:33 pm

Tapos na 5rds for Boys for first day, 4 rounds naman bukas... Boys Jrs Literatus w/ 4pts, Docena 3.5, Nazario, Lagula 3.0, Guya,Galan 2,5 Mansanero 2.0, Fernandez, Baldesimo, Lesaca 1.5

Boys Kiddies: Sevillano, Caranyagan 4.5, Ibaoc 3.5, Marcellana Samantila Honculada 3.0 Presente 2.0
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sat Sep 22, 2012 9:51 pm

After Day 1 / 6 rounds :

Girls Kiddies : Derotas 4.5 Docena Osena Magpily 3.5 Abuzo Ocliasa 1.5

Girls Juniors : Pineda 4.0 Acedo Palero 3.5 Geron 3.0 Atayde Pabatang 2.0
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Sun Sep 23, 2012 7:47 pm

Text from Chess Dad :

Juniors Kiddies : Champ - Kyle Sevillano of Cebu, 2nd Daryl Samantila - Adamson/Malabon. 3rd Carlo Caranyagan Arellano/Marikina, 4th Honculada, 5th Ibaoc, 6th Juan Carlos Presente.

Champs for the other Divisions per text are Jerad Docena for Jr Boys,
Rowelyn Acedo for Girls Jrs and Glysen Derotas for Girls Kiddies
Last edited by laminin on Sun Sep 23, 2012 7:48 pm, edited 1 time in total.
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Tue Sep 25, 2012 7:36 pm

laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby Sammy49 on Wed Sep 26, 2012 12:27 am


FINAL RESULTS ALREADY UPLOADED @ CHESS-RESULT.COM
Sammy49
ELO 2850
 
Posts: 223
Joined: Thu Mar 03, 2011 7:41 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby laminin on Wed Sep 26, 2012 7:39 am

sammy49,
Thanks for the posting!

Philstar article on the Kiddies divisions :
http://www.philstar.com/sportsarticle.aspx?articleid=852919&publicationsubcategoryid=69
laminin
Site Admin
 
Posts: 2549
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:19 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby Ralph on Fri Oct 12, 2012 3:20 pm

Thank You Guys For All Of The Emails and The Excitement Around This Camp. Hope To See You There......
URL is hidden from guests, please register and login to view the hyperlink
Ralph
Aspiring Chess Master
 
Posts: 1
Joined: Fri Oct 12, 2012 3:18 pm

Re: Shell National Youth Active Chess Championship

Postby sirnube on Fri Jan 04, 2013 11:39 am

next time dont forget us hehehe doncarlocavinaschool@yahoo.com
sirnube
Candidate Master
 
Posts: 26
Joined: Mon Dec 17, 2012 4:44 pm


Return to National & Local Chess Tournaments/Varsity Team Try-outs/Simul Chess Exhibition


Who is online

Users browsing this forum: crashandburn and 58 guests