FINISHED: NOV. 25: SM CITY SUCAT 1950 & BELOW (PCA 124th)

All about national and local chess tournament announcements, results etc. Also about various chess club's incoming tournaments, varsity chess team try-outs, chess simul by chess masters etc.

Moderators: wwwsupsup, rfpugne, chessmates200506, junbalbin, puksbatil, vonvon, larrydumadag, hulbot

Re: NOVEMBER 25, 2018 - SM CITY SUCAT 1950 & BELOW (PCA 124th)

Postby caissa on Tue Nov 13, 2018 10:20 am

NCFP Rating based on NOVEMBER 1, 2018 Rating List
caissa
ELO 2900
 
Posts: 283
Joined: Sun Mar 06, 2011 6:41 pm

Re: NOVEMBER 25, 2018 - SM CITY SUCAT 1950 & BELOW (PCA 124th)

Postby caissa on Thu Nov 22, 2018 11:37 am

UP
caissa
ELO 2900
 
Posts: 283
Joined: Sun Mar 06, 2011 6:41 pm

Re: NOVEMBER 25, 2018 - SM CITY SUCAT 1950 & BELOW (PCA 124th)

Postby caissa on Mon Nov 26, 2018 12:36 pm

PCA Chess Tournament (124th Edition)
Kiddies U14

Organizer(s) : Paranaque Chess Association in cooperation with SM City Sucat
Tournament Director : MRS. LUMEN PEREZ
Chief Arbiter : IA ILANN PEREZ
Arbiter : FNA FERDINAND REYES SR., CNA MIEL BAUTISTA, CA MARIO PEREZ
Date : 2018/10/25

Final Ranking

Rank Name Rtg Cat Pts Res. BH. BH. SB Vict Remarks
1 NAKILA Charles Darwin 1798 U12 6 0 23 16 23.00 6 CHAMPION
2 LARGO Franchesca 1833 U12 5 0 24½ 16½ 18.50 5 2nd Place
3 CASABUENA Fredie 1784 5 0 24 16½ 19.50 4 3rd Place
4 SEBASTIAN Joel 1681 U10 5 0 22½ 14½ 17.50 5 4th Place
5 RELOS Tinsley Randolph 1708 U12 5 0 21½ 14½ 17.00 5 Top U12 (1st)
6 SANTIAGUEL Rafael 1604 U12 5 0 15 10 12.00 5 Top U12 (2nd)
7 AMPARO Josiah Reilly 1681 4½ 0 23½ 15 15.25 4
8 CIPRES Lee Gabriel 1587 U12 4½ 0 23 15½ 14.75 4 Top U12 (3rd)
9 MAGPILY Francine Elaine 1768 U12 4½ 0 22½ 15½ 15.00 4
10 DIZON Lennard 1622 U12 4½ 0 21 15 13.50 4
11 ADIO John Lloyd 0 U12 4 0 23½ 16 14.00 4
12 PAEZ Vincent Iii 1676 4 0 22 13½ 12.00 4
13 CARREDO Mar Aviel 1609 U07 4 0 21½ 14 13.50 3 Top U07 (1st)
14 SUMANG John Abraham 0 4 0 21 14 12.00 4
15 DIZON Princess Angel Anne 1590 U10 4 0 20½ 14 12.00 4 Top U10 (1st)
16 DORMIDO John Vincent 1646 U12 4 0 20½ 13½ 13.00 4
17 AGUILAR Rojan Kristian 1697 U10 4 0 20 13½ 10.50 4 Top U10 (2nd)
18 LIM Anthony Lorenzo 1246 U12 4 0 20 13 11.50 4
19 PAEZ Mark Vincent 1583 4 0 20 13 11.00 4
20 RUIZ Heina Dynamica 1716 U12 4 0 19½ 12½ 10.50 4
21 DIZON Jericho Alexander 1664 U12 4 0 19½ 12 11.50 4
22 CANASTA Zea 1717 U12 4 0 18½ 13½ 10.00 4
23 OTAMIAS Jesus Jr. 0 U12 4 0 18 12 9.00 4
24 MAMAUAG Mikel Angelo 0 4 0 15 9 9.00 4
25 MAGPILY Franiel Angela 0 U10 3½ 0 21 14½ 9.50 3 Top U10 (3rd)
26 CASTRO Benj Nielsen 0 U12 3½ 0 20½ 14½ 10.00 3
27 MENDOZA Justin Clark 0 U12 3½ 0 18½ 12 9.25 3
28 SUMAYOD Rich 0 3 0 22 14½ 10.50 3
29 CAMPO Wyliam 0 U10 3 0 20 13½ 7.00 3
30 ALMONTE Samuele 0 3 0 19½ 14 6.50 3
31 MELENDRES Naomi Jean 0 U12 3 0 19½ 13½ 8.00 3
32 ADUNA Eiman Charmichael 0 3 0 18½ 13½ 6.00 3
33 EDILLOR John Christopher 0 U12 3 0 18½ 13 6.50 3
34 ADUNA Victor Norman Hervee 0 3 0 18 12½ 5.00 3
35 DAYAO Jose III 1665 U10 3 0 18 12 6.00 3
36 CAMPO Alwyn 0 3 0 17 11½ 4.00 3
37 KUBO Hikaru 0 U10 3 0 17 11 7.00 3
38 ARLEGUI Charmaine Alexis 0 U10 3 0 17 10½ 6.00 3
39 CAMPO Aldin 0 3 0 16 10 5.00 3
40 BARAZAN Jennelyn 0 3 0 15½ 9 4.50 3
41 BASIO Max Angelo 0 U12 3 0 14½ 9 3.50 3
42 VILLACARLOS Sean Larder 0 3 0 14 9 4.50 3
43 AGUILAR Adriel Anthony 1177 U10 3 0 13 9 3.50 3
44 CANTUBA Trishia 0 2½ 0 17½ 12 5.25 2
45 SALVADOR Mary Ane france 0 2½ 0 17½ 12 4.75 2
46 ALTURAS Hannah 0 2½ 0 16½ 11½ 5.25 2
47 BASIO Rex Victor 0 U10 2½ 0 16 10½ 4.50 2
48 BESITAN Rean Kheisha 0 U12 2½ 0 14½ 9 2.75 2
49 ALAGAO Riana Venice 0 U10 2½ 0 13½ 9½ 4.75 2
50 SUNDARAM Ashank 1564 U12 2 0 20½ 13½ 5.00 2
51 AGUILAR Ethan Anthony 1470 U12 2 0 20 14 5.50 2
52 ESGUERRA Queenshey Nhoren 0 U10 2 0 19½ 12½ 5.00 2
53 ALTURAS Julien Maree 0 U12 2 0 18½ 13 3.50 2
54 RAYMOND Efren William 0 U12 2 0 18½ 12 5.50 2
55 RIVERA Jeoffrey Mauhey 1529 U12 2 0 18½ 11½ 2.50 2
56 ROMERO Princess Nicole 0 2 0 17½ 12 3.50 2
57 ZABLAN Aliyah Zoe 0 U10 2 0 17½ 12 2.50 1
58 GAMBOA Hyrish Faye 0 U10 2 0 16½ 11 3.50 2
59 AGUILA Elisha Jayne 0 2 0 15½ 10½ 3.50 2
60 BATUCAN Matthew 0 U10 2 0 14½ 10 2.00 2
61 MANLAPAZ Zhia Francesca 0 U07 2 0 14 9½ 1.50 2 Top U07 (2nd)
62 CAFIRMA Marco 0 U07 1½ 0 14½ 10 1.25 1 Top U07 (2nd)
63 KWAN Kimberly 0 U07 1½ 0 13 8½ 3.75 1
64 ALAGAO Samuel 0 U07 1½ 0 11½ 8 1.00 1
65 DAOANA Sheriah 0 U12 1 0 17½ 12 1.00 1
66 OLASIMAN Sophia Andrea 0 U10 1 0 16 11 0.50 0
67 DE LEMOS Loisse Antoinnette 0 U10 1 0 15½ 10 0.50 1
68 NORAGOS Acgean Huey 0 U10 1 0 13 8½ 0.50 0
69 BASIO Roxanne Ysabella 0 U07 1 0 11½ 7½ 0.50 0
70 ALAGAO Xian Tomas 0 U10 1 0 11 7½ 2.00 0
71 MARAMREDDY Pradyumna 1498 U07 0 0 13½ 9 0.00 0
caissa
ELO 2900
 
Posts: 283
Joined: Sun Mar 06, 2011 6:41 pm

Re: NOVEMBER 25, 2018 - SM CITY SUCAT 1950 & BELOW (PCA 124th)

Postby caissa on Mon Nov 26, 2018 12:37 pm

PCA Chess Tournament (124th Edition)
Non-Master

Final Ranking

Rank Name Rtg Category Pts Res. BH. BH. SB Vict Remarks
1 GUATNO Marlou 1916 6½ 0 35 25½ 32.00 6 CHAMPION
2 DELFIN Joel 1924 6 0 36 26 30.00 5 2nd Place
3 PODDAR Srihaan 1932 6 0 31 21½ 24.50 6 3rd Place
4 ARCEDE Ruel 1890 6 0 28½ 19½ 22.50 6 4th Place
5 LAPURGA Joey 1932 5½ 0 29 20 20.75 5 5th Place
6 SALANGSANG Darwene 1940 5½ 0 27½ 19½ 21.00 5 6th Place
7 CALABIA Jesurie 1914 5 0 32 23 20.00 5
8 CREDO Patrick Ismael 1932 C 5 0 28 20 16.50 5 Top College
9 CABALLERO Edwin 1903 S55 5 0 27 18½ 15.50 5 Top Senior / Top PWD
10 CORRAL Mark John 1826 HS 5 0 27 18½ 15.50 5 Top HS
11 AGUILAR Rogelio 1843 5 0 26½ 18 16.00 5
12 MACANDA Mary Jocelyn 1894 F 5 0 25 18½ 17.75 4 Top Lady
13 HIZON Kenneth 1937 5 0 24½ 17½ 17.50 4
14 CLARITO Karlycris Jr. 1902 5 0 24½ 17½ 15.50 4
15 MARCERA John Carl 0 5 0 24 17 17.00 4 Top Unrated
16 CACERES Morphs 1931 S55 4½ 0 30 21½ 18.75 4
17 VINUYA Reign Joshua 1923 HS 4½ 0 28½ 20 17.00 4
18 PARRO Francis Roi 1944 HS 4½ 0 28 20 15.00 4
19 VILLAREAL Mark Alvin 0 4½ 0 27 18½ 16.00 4
20 BRITANICO Cyril 1839 S55 4½ 0 25½ 18 15.75 4
21 DIOKNO Victor 1807 S55 4½ 0 24½ 18 16.50 2
22 DALEON Lightus 1883 HS 4½ 0 21½ 16 12.50 4
23 DIMASUPIL Jovanne 0 4 0 33 23 16.50 3
24 ALBA Virgilio 1916 4 0 31 22½ 14.00 4
25 BEATO Romeo 1804 4 0 28 20 15.50 4
26 TELLOR Max Dave 1892 HS 4 0 27 21½ 12.75 3
27 CALAPAN Roberto 1906 4 0 27 19 12.50 4
28 GUANIEZO Anatoly 1863 4 0 26½ 20 12.50 4
29 DELOS SANTOS Gamaliel 1840 4 0 26½ 18½ 11.50 4
30 VILLOSO Ariel 1822 4 0 25½ 19 12.50 3
31 ROCES Reynold 0 4 0 25½ 18½ 12.00 4
32 RILE Samuel Jr. 0 4 0 25½ 18 14.00 3
33 MEDINA Eugene 1800 4 0 25 18 12.00 4
34 VINUYA Ruth Joy 1936 F / HS 4 0 25 16 12.00 4
35 SANTIAGO Owen Reign 1814 HS 4 0 24½ 17 12.00 4
36 CANASTA Sem 1904 C 4 0 24 17½ 10.75 3
37 PASCUAL Rey Jay 1899 4 0 23 16 12.25 3
38 PADUA Cecil 1884 S55 4 0 22 15 11.00 4
39 KWAN Clark Kaeron 1907 HS 4 0 20 14 9.50 4
40 SANTIAGUEL Jerico M. 1868 HS 3½ 0 28½ 21 12.75 2
41 OBOGNE Joel 1912 3½ 0 28½ 19½ 11.75 3
42 SECORATA Darwin 1926 3½ 0 28 19 12.50 3
43 TUNGUIA Edward 1925 3½ 0 25½ 17½ 10.50 3
44 SEBASTIAN Ronnie 1911 3½ 0 25 17½ 10.25 3
45 MALALUAN Guilberto 1690 3½ 0 23 16½ 9.25 3
46 ANDRES Genesis Jahk 1754 3½ 0 23 16 10.00 3
47 GALVEZ Mario 1773 3½ 0 22½ 16 7.75 3
48 PATRICIO Anthony Alexis 0 3½ 0 20 14½ 7.50 3
49 NUDALO Gerry Paul 1938 3 0 29½ 21½ 12.50 1
50 RELLIN John Andrey 1731 3 0 29 20½ 9.00 3
51 YGOT Jeremias 1948 3 0 28 20 12.00 3
52 DIZON Antonio 1796 3 0 28 20 8.50 3
53 CANAPE Cyrus Benjamin 1745 HS 3 0 26 18 7.50 3
54 FABULA Khiara May 1749 F / C 3 0 25½ 19 8.00 3
55 MENDOZA Jet Miguel 1828 HS 3 0 24½ 18 7.00 3
56 DALEON Jedidiah 0 C 3 0 24 16 7.50 3
57 DAYAO Cirilo Iii 1607 3 0 20 15 5.50 3
58 ENDRINA Julius 1717 3 0 20 14 4.50 3
59 DULATRE Mark Anthony 0 3 0 19½ 14½ 7.00 3
60 QUESADA Ramon 1793 3 0 19 13½ 5.50 3
61 BALASAN Melvin 0 3 0 18½ 13½ 4.50 3
62 ODON John Jerald 0 HS 3 0 16 10½ 4.50 3
63 SORIANO Jonathan 1847 2½ 0 29 21 9.25 2
64 LANADA Rodolfo Jr. 1848 2½ 0 27½ 19 10.25 2
65 DUTERTE Felix 1761 S55 2½ 0 23½ 17½ 7.00 2
66 PADUA Einstein 1757 S55 2½ 0 19½ 14 5.00 2
67 UY Jan Lendl 0 HS 2½ 0 16½ 11 3.25 2
68 RIVERA Erika Francia 1742 HS / F 2 0 28 19½ 7.00 2
69 BANDOLA Mark Christian 0 2 0 25½ 18 7.00 1
70 LAY Jonathan Gabriel 1869 HS 2 0 25½ 17 5.50 2
71 AMARILLO Jayvee 0 HS 2 0 24½ 18 4.50 2
72 PADILLA Brian 1734 2 0 24 17½ 5.00 2
73 DELA TORRE Mar Carlo 1776 2 0 23½ 16½ 4.50 2
74 PEREZ Rudolf 1928 2 0 23 16½ 4.50 2
75 DELOS SANTOS Michael 1838 2 0 22 15½ 4.50 2
76 NATIVIDAD Anna Joy 0 HS / F 2 0 21½ 15½ 3.50 2
77 DE CASTRO Nicholas Andre 1675 HS 2 0 21 15 4.00 2
78 EDUVANE Rovince 0 HS 2 0 19 14 3.50 2
79 TENORIO Gerard Wincel 0 HS 2 0 15½ 12 2.00 2
80 ZULUETA Rodolfo Jr 0 2 0 14½ 10½ 2.00 1
81 DELA CRUZ Eimerein Dean 0 HS 1½ 0 23½ 16 5.00 1
82 ANONUEVO Mady 0 1½ 0 20½ 14 2.50 1
83 FERRER Carlos Fernan 1659 HS 1 0 22½ 15 2.50 1
84 LAINEZ Julian Victor 0 HS 1 0 18½ 13½ 1.00 1
85 MERCADO Rodrigo III 0 HS 1 0 18 12½ 2.00 1
86 BAGAYNA Magellan 1785 S55 1 0 18 12½ 0.50 1
87 LABIANO Honey Jane 1536 HS / F 0 0 17½ 12 0.00 0
88 CALINGASAN Diego 0 HS 0 0 16 11 0.00 0
caissa
ELO 2900
 
Posts: 283
Joined: Sun Mar 06, 2011 6:41 pm

FINISHED: NOV. 25: SM CITY SUCAT 1950 & BELOW (PCA 124th)

Postby caissa on Thu Nov 29, 2018 10:16 am

PCA 124th EDITION NON-MASTER 1950 & KIDDIES U14 1950 CHESS TOURNAMENT

November 25, 2018 (Sunday) Reg. starts at 9am
Event Area, SM CITY SUCAT, Paranaque City


SCHEDULE OF GAMES:
REGISTRATION...................9AM
PROGRAM.......................10:30AM
ROUND 1.........................11AM
LUNCH BREAK……………………….12NN
ROUND 2.........................1:00PM
ROUND 3.........................2:00PM
ROUND 4.........................3:00PM
ROUND 5.........................4:00PM
ROUND 6……………………….......5:00PM
ROUND 7……………………….......6:00PM


ELIGIBILITY & FORMAT:
1) Open to chessplayers rated & unrated but not to exceed 1950 NCFP Rating based on latest rating.
2) Fide Laws of Chess shall be applied in this tournament.
3) 6-7 Rounds Swiss System.
4) Rate of Play is 20 mins + 5 sec. time delay shall be adapted.
4) Majors Awardees are not entitled to get the category prizes.


GUARANTEED PRIZES (NO POOLING)

NON-MASTER 1950
Champion…………………..P 3,000 + Trophy
2nd Place..………………….P 2,000 + Medal
3rd Place…………………….P 1,000 + Medal
4th Place…………………….P600 + Medal
5th Place…………………….P600 + Medal
6th Place…………………….P600 + Medal

TOP CATEGORY (At least 5 participants)

PWD…………………..........P 500 + Medal
Lady………………............P 500 + Medal
Senior 55+………………....P 500 + Medal
High School……….........P 500 + Medal
College……………….........P 500 + Medal
Unrated……………….........P 500 + Medal

KIDDIES U14 1950

Champion…………………….P 1,200 + Trophy
2nd Place..………………….P 1,000 + Medal
3rd Place……………………..P 500 + Medal
4th Place……………………..P 300 + Medal


TOP CATEGORY (At least 3 Participants)
U12-1st……………………………….P 250 + Medal
U12-2nd……………………………… Medal
U12-3rd………………………………. Medal

U10-1st……………………………….P 250 + Medal
U10-2nd……………………………… Medal
U10-3rd………………………………. Medal

U7(Youngest)-1st……………….P 250 + Medal
U7 (Youngest)-2nd..………… ..Medal
U7 (Youngest)-3rd……………….Medal


Registration Fees:
Non-Master .......................P 300
Kiddies U14 ......................P 200


Organized by: PCA- Parañaque Chess Association

For details & registration. Pls. contact:
Dr. Bong Perez @ 0926-9994939
Miel Bautista @ 0906-8780131
Last edited by chessmates200506 on Thu Nov 29, 2018 10:16 am, edited 3 times in total.
caissa
ELO 2900
 
Posts: 283
Joined: Sun Mar 06, 2011 6:41 pm


Return to National & Local Chess Tournaments/Varsity Team Try-outs/Simul Chess Exhibition


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests