FINISHED: JUNE 16 (Sunday)-LIBAY LIBAYAN 3X3 TEAM 2050&B

All about national and local chess tournament announcements, results etc. Also about various chess club's incoming tournaments, varsity chess team try-outs, chess simul by chess masters etc.

Moderators: wwwsupsup, rfpugne, chessmates200506, junbalbin, puksbatil, vonvon, larrydumadag, hulbot

Re: JUNE 16 (Sunday)-LIBAY LIBAYAN 3X3 TEAM 2050&B @ ALPHALAND

Postby arbitrante_deajedrez on Fri Jun 07, 2019 12:38 pm

:wink: :D :lol: 8) :roll: :wink: :!:
arbitrante_deajedrez
ELO 3000
 
Posts: 696
Joined: Wed Sep 18, 2013 7:47 pm

Re: JUNE 16 (Sunday)-LIBAY LIBAYAN 3X3 TEAM 2050&B @ ALPHALAND

Postby arbitrante_deajedrez on Wed Jun 12, 2019 4:50 pm

:D :o 8) :lol: :roll: :wink: :) 8) :wink: :lol:
arbitrante_deajedrez
ELO 3000
 
Posts: 696
Joined: Wed Sep 18, 2013 7:47 pm

Re: JUNE 16 (Sunday)-LIBAY LIBAYAN 3X3 TEAM 2050&B @ ALPHALAND

Postby caissa on Thu Jun 20, 2019 8:19 pm

LIBAY LIBAYAN 3x3 TEAM 2050 & BELOW

Tournament Director : MR. DOMINGO LIBAY
Chief Arbiter : NA ALFREDO CHAY
Arbiter : NA ALEXANDER DINOY, CAUP3 MIEL BAUTISTA, CAUP3 ANTONIO LAUREANO, CAUP3 DENNIS LAGMAN
Venue : Alphaland Southgate Mall, Makati City
Date : 2019/06/16


Final Ranking

Rank Team Games + = - MP Pts. Res. BH. SB
1 TEAM UNITED B 7 5 2 0 12 15 0 75½ 62.00
2 SIKRETONG MALUPIT 7 6 0 1 12 15 0 70 57.50
3 TEAM UNITED A 7 5 1 1 11 14½ 0 79½ 59.00
4 TEAM LARRY C 7 5 1 1 11 12½ 0 89 70.00
5 LIBAY LIBAYAN 1 7 5 0 2 10 13½ 0 80½ 52.50
6 CHESSMATIC LLP 7 4 2 1 10 13 0 88 62.50
7 QUANTUM ZERO - BACOLOD 7 5 0 2 10 11½ 0 75 50.50
8 QUANTUM ZERO 7 5 0 2 10 11 0 87 57.00

9 TEAM LARRY B 7 4 1 2 9 14 0 71½ 44.75
10 K-9 7 4 1 2 9 12½ 0 77 47.00
11 M.A. YABUT CONSTRUCTION 7 4 1 2 9 11½ 0 78 50.50
12 LIBAY LIBAYAN 2 7 4 0 3 8 12 0 77½ 39.50
13 CAINE KNIGHTS TEAM 1 7 4 0 3 8 12 0 75½ 39.00
14 PUGOLICIOUS 7 3 2 2 8 11½ 0 72½ 41.25
15 DMJR 7 4 0 3 8 11 0 77 39.50
16 M.A. YABUT REALTY 7 4 0 3 8 11 0 74½ 40.00
17 TOP SECRET 7 3 2 2 8 11 0 71½ 37.25
18 KING NICO A 7 4 0 3 8 10 0 78 35.50
19 TEAM ORBE 7 3 1 3 7 12 0 73 31.25
20 COLEGIO DE SAN AGUSTIN 7 3 1 3 7 12 0 70½ 30.75
21 CHESSMATIC B 7 3 1 3 7 12 0 59½ 24.00
22 DIVERGENT 7 3 1 3 7 10½ 0 77½ 34.25
23 TARRASCH KNIGHT 7 3 1 3 7 9½ 0 84½ 38.00
24 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM A 7 3 1 3 7 9 0 64 32.50
25 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM B 7 3 0 4 6 11 0 67½ 25.00
26 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM C 7 3 0 4 6 11 0 61 20.50
27 PAPIRON 7 3 0 4 6 10 2 70½ 23.50
28 NLEX CORPORATION A 7 3 0 4 6 10 0 80½ 33.50
29 CAINE KNIGHTS TEAM 2 7 3 0 4 6 9 0 79½ 30.00
30 VER ALBA CHESS TEAM 7 3 0 4 6 8½ 0 69½ 20.50
31 NLEX CORPORATION B 7 2 1 4 5 10½ 0 56 16.25
32 MFG TEAM 7 2 1 4 5 9½ 0 65 22.75
33 TEAM DOMINGO CANOY 7 2 1 4 5 9 0 65½ 14.50
34 TEAM GUADA 7 2 1 4 5 8½ 0 87½ 31.50
35 TEAM LARRY A 7 2 1 4 5 8½ 0 69 24.50
36 IRANUN KINGDOM 7 2 1 4 5 8½ 0 61½ 10.75
37 J.S. YABUT REALTY 7 2 0 5 4 9½ 0 70 14.00
38 HENEIKEN ATTACK 7 2 0 5 4 9 0 67½ 14.50
39 LARRY D 7 2 0 5 4 7 0 74 19.00
40 KING NICO B 7 1 1 5 3 6½ 0 71½ 13.25
41 RHIAN'S EXPRESS DELI 7 1 0 6 2 5 0 72 10.50
42 NOVELtY CHESS CLUB 7 0 0 7 0 2½ 0 72½ 0.00
caissa
ELO 2950
 
Posts: 311
Joined: Sun Mar 06, 2011 6:41 pm

Re: JUNE 16 (Sunday)-LIBAY LIBAYAN 3X3 TEAM 2050&B @ ALPHALAND

Postby caissa on Thu Jun 20, 2019 8:22 pm

LIBAY LIBAYAN 3x3 TEAM 2050 & BELOW

Tournament Director : MR. DOMINGO LIBAY
Chief Arbiter : NA ALFREDO CHAY
Arbiter : NA ALEXANDER DINOY, CAUP3 MIEL BAUTISTA, CAUP3 ANTONIO LAUREANO, CAUP3 DENNIS LAGMAN
Venue : Alphaland Southgate Mall, Makati City
Date : 2019/06/16


Board Ranking

Board 1
Rank Name Rtg Team Pts. Rank
1 NM SUELO Robert Jr 2183 CHESSMATIC LLP 6½ 6

2 FM NOURI Alekhine 2138 TEAM LARRY B 6 9
3 PALMA Lee Roi 2170 K-9 5½ 10
4 PARONDO Rolly Jr 2264 PUGOLICIOUS 5½ 14
5 DOCOT Jonathan 2074 LIBAY LIBAYAN 1 5 5
6 IM YOUNG Angelo 2287 KING NICO A 5 18
7 OROZCO John Perzeus 2116 TEAM UNITED B 4½ 1
8 LAGULA McDominique 2211 SIKRETONG MALUPIT 4½ 2
9 FM VILLANUEVA Nelson 2188 M.A. YABUT CONSTRUCTION 4½ 11
10 MANSANERO Jefferson 2193 CAINE KNIGHTS TEAM 1 4½ 13
11 CONCIO Michael Jr 2173 TOP SECRET 4½ 17
12 FM REYES Narquinden 2258 TEAM ORBE 4½ 19
13 FM SEGARRA Randy 2242 DIVERGENT 4½ 22
14 JOCSON Richie 2127 TEAM UNITED A 4 3
15 SALGADOS Lennon Hart 2283 QUANTUM ZERO - BACOLOD 4 7
16 TIU Sherwin 2280 LIBAY LIBAYAN 2 4 12
17 NM BERNARDINO Marlon 2097 CHESSMATIC B 4 21
18 GRAVILLO Norvin 2189 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM B 4 25
19 NM SINANGOTE Julius 2232 M.A. YABUT REALTY 3½ 16
20 SEBASTIAN Ronnie 1970 MFG TEAM 3½ 32
21 IM NOURI Hamed 2398 TEAM DOMINGO CANOY 3½ 33
22 MIRANO Kevin 2246 J.S. YABUT REALTY 3½ 37
23 JORAUIN Marlon 1800 TARRASCH KNIGHT 3 23
24 RODRIGO Mark Christian 2152 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM A 3 24
25 PALERMO Ferdinand 1934 CAINE KNIGHTS TEAM 2 3 29
26 CORTEZ Paolo Antonio 1908 NLEX CORPORATION B 3 31
27 NM EMPERADO Emmanuel 2275 RHIAN'S EXPRESS DELI 3 41
28 DE JESUS Normel 2047 COLEGIO DE SAN AGUSTIN 2½ 20
29 NM DATU John Alcon 2254 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM C 2½ 26
30 LIM Samson Jr 2002 PAPIRON 2½ 27
31 DELOS SANTOS Don Tyrone 2225 TEAM GUADA 2½ 34
32 NM ELORTA David 2461 TEAM LARRY A 2½ 35
33 AREQUE Jerry 2226 IRANUN KINGDOM 2½ 36
34 PEDERNAL Rigor 1884 QUANTUM ZERO 2 8
35 BATCHO Ricardo 2061 NLEX CORPORATION A 2 28
36 GONZALES Vladimir 2102 VER ALBA CHESS TEAM 2 30
37 PANOPIO Rodolfo Jr 2174 LARRY D 2 39
38 MABASA Marco 2057 TEAM LARRY C 1½ 4
39 HERMIDA Ronald 1889 HENEIKEN ATTACK 1½ 38
40 RAMOS April Joy 1980 DMJR 1 15
41 GOLORAN Jhulo 2132 KING NICO B 1 40
42 MARIBAO Alexis Emil 2231 NOVELtY CHESS CLUB 1 42


Board 2
Rank Name Rtg Team Pts. Rank
1 BERENGUILA Marlon 1919 TEAM UNITED A 6 3

2 GUTIERREZ Jaymarc 2054 TEAM LARRY C 6 4
3 DE JESUS Eder 2049 TEAM UNITED B 5½ 1
4 GUMILA Narciso 2085 LIBAY LIBAYAN 1 5½ 5
5 MEDINA Vince Angelo 2240 QUANTUM ZERO 5 8
6 ARIAS Joshua 2076 DMJR 5 15
7 BIRON Roberto 2096 TEAM LARRY B 4½ 9
8 REYES Narquingel 2179 PAPIRON 4½ 27
9 ZOMER Amir 2041 NLEX CORPORATION A 4½ 28
10 REYES Leonard III 2157 HENEIKEN ATTACK 4½ 38
11 DANDAY Jayson 2098 SIKRETONG MALUPIT 4 2
12 LAOAGAN Mikhail 1800 QUANTUM ZERO - BACOLOD 4 7
13 ARROYO Christian 2151 M.A. YABUT CONSTRUCTION 4 11
14 YABUT Mark Anthony 1972 M.A. YABUT REALTY 4 16
15 CRISMO Joshua Hershed 2023 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM B 4 25
16 ARQUERO Kevin 2236 MFG TEAM 4 32
17 TIAUSON Recarte 2120 TEAM GUADA 4 34
18 MACAWILE Francisco Jr 1921 IRANUN KINGDOM 4 36
19 CURIOSO Nixon 2091 J.S. YABUT REALTY 4 37
20 IMPERIAL Genghis 2072 CAINE KNIGHTS TEAM 1 3½ 13
21 VILLA Ervil 2045 COLEGIO DE SAN AGUSTIN 3½ 20
22 ANTONIO John Lee 2126 CHESSMATIC B 3½ 21
23 MANZANERO Stephen 2078 NLEX CORPORATION B 3½ 31
24 GUISIHAN Reyven 2053 KING NICO B 3½ 40
25 LUCION Rommel 1918 LIBAY LIBAYAN 2 3 12
26 SANTIAGO Reggie Mel 2022 PUGOLICIOUS 3 14
27 PODDAR Srihaan 2013 TOP SECRET 3 17
28 BATENCILA Rosalino Jr. 1840 DIVERGENT 3 22
29 CRISTOBAL Kristian Paulo 2139 TARRASCH KNIGHT 3 23
30 CAMINONG Chester 2190 CAINE KNIGHTS TEAM 2 3 29
31 PENERO Arnel 2044 LARRY D 3 39
32 LEGASPI Gary 2182 VER ALBA CHESS TEAM 2½ 30
33 PILAR Ian Christian 1828 TEAM LARRY A 2½ 35
34 MALUPA Renie 1996 CHESSMATIC LLP 2 6
35 MALLARI Michael 1992 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM A 2 24
36 SANTOS Eduel 1806 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM C 2 26
37 FALLARME Bryan Blair 1907 RHIAN'S EXPRESS DELI 2 41
38 PARRA Raymond 1800 KING NICO A 1½ 18
39 LAURON Paul John 1962 TEAM ORBE 1½ 19
40 PRESENTE Juan Carlos 2115 NOVELtY CHESS CLUB 1½ 42
41 CHUA Mark Alvin 1893 K-9 1 10
42 DUMADAG Laurence 1820 TEAM DOMINGO CANOY 1 33






Board 3
Rank Name Rtg Team Pts. Rank
1 RIVERA Joseph Lawrence 1806 SIKRETONG MALUPIT 6½ 2

2 MIRANO Jan Francis 2084 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM C 6½ 26
3 PARRO Francis 2039 K-9 6 10
4 CRISTE Jaime 1909 TEAM ORBE 6 19
5 ESGUERRA Joseph 2044 COLEGIO DE SAN AGUSTIN 6 20
6 CULANGAN Randy 1978 TEAM UNITED B 5 1
7 CONSTANTINO Marlon 2033 TEAM LARRY C 5 4
8 ARIAS Don Hamilton 1913 LIBAY LIBAYAN 2 5 12
9 BALSALUBRE Joven 2083 DMJR 5 15
10 AGAPAY Apollo 2104 TEAM UNITED A 4½ 3
11 LAGO Riomar 1943 CHESSMATIC LLP 4½ 6
12 LLAVANES Rommel 2013 QUANTUM ZERO 4 8
13 MEGINO Christopher 1885 CAINE KNIGHTS TEAM 1 4 13
14 ESTALLO Sim 1948 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM A 4 24
15 ANDES Franklin Lloyd 1834 VER ALBA CHESS TEAM 4 30
16 DIMARUCUT Francis Eugene 2076 NLEX CORPORATION B 4 31
17 SANCHEZ Paul 2066 QUANTUM ZERO - BACOLOD 3½ 7
18 PASCUAL Jeffrey 1901 TEAM LARRY B 3½ 9
19 CLEMENTE Rogelio 1913 M.A. YABUT REALTY 3½ 16
20 BERCADEZ Benjie 1935 TOP SECRET 3½ 17
21 ECHALA Ricky 1992 KING NICO A 3½ 18
22 COLICOT Carlos 2112 TARRASCH KNIGHT 3½ 23
23 BANAG Andy 2019 NLEX CORPORATION A 3½ 28
24 CABUGATAN Anwar 1800 TEAM LARRY A 3½ 35
25 LIBAY Domingo 1982 LIBAY LIBAYAN 1 3 5
26 REDONDO Raynald 1848 PUGOLICIOUS 3 14
27 SEBOLINO Rev 1999 DIVERGENT 3 22
28 LUCERO Raffy 1938 MOLAVE CHESS SOCIETY TEAM B 3 25
29 LIM Samson Chhiu Chhin 1969 PAPIRON 3 27
30 LINDA Jimson 1992 CAINE KNIGHTS TEAM 2 3 29
31 CHICO Robinardo 1807 M.A. YABUT CONSTRUCTION 2 11
32 DE PAZ Deorico Jr. 1934 MFG TEAM 2 32
33 GOMES Rodel 1800 TEAM GUADA 2 34
34 MAMARIONG Amir 1965 IRANUN KINGDOM 2 36
35 AZARES Raniel 1803 J.S. YABUT REALTY 2 37
36 RODRIGUEZ Christopher 2093 HENEIKEN ATTACK 2 38
37 CARAIG Aldrin 1919 LARRY D 2 39
38 MAGAT Jay-R 1955 KING NICO B 2 40
39 QUERUBIN Julian Paul 1829 CHESSMATIC B 1½ 21
40 CANOY Domingo 1800 TEAM DOMINGO CANOY 1½ 33
41 ESQUILLO Jonathan 1942 RHIAN'S EXPRESS DELI 0 41
42 MANALANG Gadner 1800 NOVELtY CHESS CLUB 0 42
Last edited by caissa on Thu Jun 20, 2019 8:22 pm, edited 1 time in total.
caissa
ELO 2950
 
Posts: 311
Joined: Sun Mar 06, 2011 6:41 pm

FINISHED: JUNE 16 (Sunday)-LIBAY LIBAYAN 3X3 TEAM 2050&B

Postby arbitrante_deajedrez on Sun Jul 07, 2019 12:13 pm

LIBAY LIBAYAN 3 X 3 RAPID CHESS TEAM TOURNAMENT
Date: JUNE 16, 2019 (SUNDAY)
Venue: 3rd Floor Food Court, ALPHALAND SOUTHGATE MALL
(beside MRT Magallanes Station, City of Makati)

Team Average Rating: 2050 & Below

Rating Reference: NCFP Ratings as of March 1, 2019. Unrated players or players rated 1800 and below shall be given an assumed rating of 1800 for purpose of computation of Team Average Rating.

Scoring System: Match Points (2-1-0)

Team Composition:
3 players per team. Fixed board assignment. One titled player is allowed who shall only play in Board 1. Teams with titled male player and titled female player(s) shall be allowed provided that they meet the Team Average Rating. Teams with all non-titled players are allowed to field their players in any board assignment provided that their respective fixed board assignment shall be observed throughout the tournament.

Time Control: 20 minutes plus 5 secs. delay/move per player, play-to-finish.

Note: Round 1 to be played before lunch break.

Guaranteed Cash Prizes and Awards:

Champion - P35,000.00
2nd Place - P20,000.00
3rd Place - P15,000.00
4th Place - P10,000.00
5th Place - P6,000.00
6th Place - P3,000.00
7th Place - P3,000.00
8th Place - P3,000.00

Category Awards (minimum of 3 teams):
Top College Team - P2,000.00
Top Ladies Team - P2,000.00

Board Awards:
Best in Board 1 – P1,500.00
Best in Board 2 – P1,000.00
Best in Board 3 – P500.00

Note: No pooling of prizes.

Order of Team Tie-breaks after the Match Point System:

1. GAME POINTS
2. RESULTS OF THE TEAMS ACCORDING TO MATCH POINT (Direct Encounter)
3. BUCCHOLZ
4. SONNEBORN-BERGER


Individual Tie-breaks for Board awards after Accumulated Points:
1. DIRECT ENCOUNTER
2. TEAM RANKINGS


Registration fee per team inclusive of lunch for three players:
Advanced: P3,300.00
On-site: P3,500.00
To register, please send your payment thru Palawan Express or
thru Security Bank Savings Account # 0000015867802

Account Name: Rovelyn Libay

For other details, please text/call: Domingo Libay - 0908-4069772

To be sanctioned by the NATIONAL CHESS FEDERATION OF THE PHILIPPINES (NCFP)

To be officiated by CAUP-accredited arbiters NA Alfredo Chay, NA Alexander Dinoy, CAUP3 Miel Bautista, CAUP3 Antonio Laureano, CAUP3 Dennis Lagman
Last edited by chessmates200506 on Sun Jul 07, 2019 12:13 pm, edited 4 times in total.
arbitrante_deajedrez
ELO 3000
 
Posts: 696
Joined: Wed Sep 18, 2013 7:47 pm


Return to National & Local Chess Tournaments/Varsity Team Try-outs/Simul Chess Exhibition


Who is online

Users browsing this forum: aqci and 54 guests